DünyaLGBTİ+Manşet

Duterte: Eskiden eşcinseldim ama kendimi iyileştirdim

0

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Japonya’da yaptığı konuşmada bir zamanlar eşcinsel olduğunu ama “kendini iyileştirdiğini” söyledi. Tokyo’daki Filipinlilere konuşan Duterte, “Eski eşim Elizabeth Zimmerman’la tanıştığımda yeniden bir erkeğe dönüştüm” dedi.

The Independent’in haberine göre, konuşmasında Filipinli muhalif Senatör Antonio Trillanes IV’un eşcinsel olduğunu ima eden Duterte, bir kişinin kendisine senatörün hareketlerinden bunun anlaşıldığını söylediğini anlattı.

Filipinler merkezli haber sitesi Rappler’a göre Duterte şöyle devam etti: “Trillanes ve benim benzemem iyi bir şey. Ama ben kendimi iyileştirdim. (Eski eşim Elizabeth) Zimmerman’la ilişkim başladığında dedim ki, işte bu. Yeniden bir erkek oldum.”

Duterte konuşmasının sonunda sahneye kadınları davet ederek kendisini öpmelerini istedi. CNN Philippines’te yer alan habere göre Duterte, “Öncelikle evli olmamalısınız tamam mı? İkincisi de reşit olmalısınız” dedi.

‘Sabıkası’ çok…

Bu sözlerin ardından 71 yaşındaki devlet başkanı 4 kadını işaret ederek sahneye çağırdı. Duterte’nin konuşmasını dinleyenler arasında devlet başkanının daha önceki bir açıklamasında “gerçek aşkı” olarak tanımladığı şu anki sevgilisi Honeylet Avancena da bulunuyordu.

Geçmişte bir dönem LGBTİ eşitliğinin destekçiliğini yapmış olsa da, 2017’de evliliğin yalnızca bir kadın ve erkek arasında olması gerektiğini söyleyen  Duterte, siyasi rakiplerine hakaret etmek için homofobik sözler kullanmasıyla da biliniyor. Duterte’nin daha önce pek çok kez tepki çeken çıkışları olmuş; ülkesinin Katolik piskoposlarıyla yaşadığı bir gerginlikte piskoposların çoğunun eşcinsel olduğunu iddia etmiş, “tecavüzle” ilgili yaptığı bir açıklamadaysa, “Güzel kadınlar olduğu sürece daha fazla tecavüz vakaları olacak” ifadelerini kullanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.