KadınManşet

Dünyadaki tek ülkeydi: Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma yasağı kalktı!

0

Dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan’da bu yasak kaldırıldı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un yayınladığı bir kararname ile kadınlar araba kullanmaya başlayacak.

Ülkenin resmi haber ajansı Saudi Press Agency’nin haberine göre Kral’ın imzaladığı kararnameye göre bakanlık düzeyinde kurulacak bir kurum 30 gün içerisinde kadınların araba kullanması ile ilgili tavsiye kararını iletecek ve kadınlar Haziran 2018’den itibaren araba kullanmaya başlayabilecekler.

Kararnamede kadınların araba kullanırken ‘şeriat kurallarına uygun’ olması gerektiği ibaresi yer aldı. Ancak buna ilişkin ayrıntılı bilgiye yer verilmedi. Kararın kadınların yıllar süren mücadeleleri sonucu alınmış bir zafer olduğu belirtiliyor.

Ülkede araba kullandığı için hapis cezasına çarptırılan kadınlar olmuştu.

Araba sürme hakkı için kampanya yürüten aktivistlerden Manal al-Sharif ise “Suudi Arabistan bir daha asla eskisi gibi olmayacak” dedi.

Ülkede kadınlar için bir ilk daha

Ülkede kadınlar için bir ilke daha imza atıldı. Kuruluşunun 87’inci yılını kutlayan Suudi Arabistan’da 23 Eylül günü Riyad’daki Kral Feyd Stadyumu’nda düzenlenen etkinliğe ilk defa kadınların da katılmasına izin verildi. Bu etkinlikte kadınlar bekar erkeklerden ayrı oturtuldu.

Suudi Arabistan’da kadınların işe katılım oranı

Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı tarafından Mart 2017’de yayınlanan rapora göre, son 4 yılda çalışan kadın sayısı ülkede önemli oranda arttı. Kadın iş gücündeki oranın yüzde 130 oranında arttığı paylaşıldı.

Özel sektördeki Suudilerin iş gücünün yüzde 30’unun kadınlar tarafından sağlandığı belirtildi. Raporda ülkedeki kadın işgücünün arttırılmasının 2030 reform planlarının önemli bir parçası olduğuna vurgu yapılıyor.

Hükümet, ülkede kadınların işe katılım oranını 2020’ye kadar yüzde 20’den 28’e yükseltmeyi hedefliyor.

 

(Gazete Karınca, Yeşil Gazete)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.