DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

Dünyada koronavirüs: Fransa yine kapanıyor

0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgınının üçüncü dalgasının yaşandığı ülkenin 19 bölgesinde geçerli olan kısıtlamaların dört hafta süresince bütün ülkede uygulanacağını açıkladı. Televizyondan halka seslenen Macron, salgının üstesinden gelebilmek için nisan ayında “ek çaba” gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkede son haftalarda yeni vaka sayısında artış kaydedildi. Son verilere göre, ülke genelinde 100 bin kişide bir hafta içinde görülen vaka sayısı 375 olarak tespit edildi.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, ülkede yayılan İngiliz mutasyonu nedeniyle hastanelerdeki hasta yoğunluğunun arttığına işaret eden Macron, “zamanla yarıştıklarını” belirterek, mutasyon geçiren virüs yüzünden “salgın içinde salgın yaşandığına” dikkat çekti.

Kreş ve okullar da kapatılıyor

Fransa’da ülke genelinde uygulanacak kısıtlamalar çerçevesinde, kreşler ve okullar üç hafta, liseler ve yüksek okullar dört hafta kapatılacak. Bunun yanı sıra saat 19.00’dan itibaren ülke çapında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanacak.

Artırılan tedbirler çerçevesinde hareket kısıtlaması da getirildi, buna göre gündüzleri de dahil olmak üzere kimse yürüyüş veya spor yapmak gibi gerekçelerle evinden 10 kilometre daha uzağa gidemeyecek.

Ayrıca gıda ve zorunlu maddeler satan yerler hariç bütün dükkan ve mağazalar kapatılacak. Fransa Ekonomi Bakanlığının verilerine göre, yaklaşık 150 bin mağazanın bu uygulamadan etkileneceği tahmin ediliyor. Ülkede yeni kısıtlamalar cumartesi gününden itibaren uygulanacak.

Macron, mayıs ayından itibaren bütün kafeler ile kültürel hizmet veren yerlerin sıkı kurallar altında açılacağını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron, uzun süre okulların kapatılmaması gerektiğini savunmuş, ülkede okullar sadece geçen yıl ilkbaharda kapatılmıştı. Macron salgınla mücadelede “hata yaptığını” da kabul etti: “Salgının her aşamasında, daha iyi yapabileceğimizi, hata yaptığımızı söyledik, bu doğru” diyen Macron, “Ama bir şeyi biliyorum: Öğrendik ve her seferinde daha iyi olduk,” 

Fransa Cumhurbaşkanı, 60 yaş üzeri için aşı kampanyasının nisan ayı ortasından itibaren hızlandırılacağına dair söz vererek, yaz sonuna kadar da 18 yaş üzerindeki bütün Fransızlara aşı olma imkanı sunulacağını söyledi.

Avusturya’da bölgesel kısıtlamalar 

Vaka sayılarının artması üzerine önlemleri artıran ülkelerden biri de Avusturya oldu. Avusturya’nın Viyana, Burgenland ve Aşağı Avusturya bölgelerinde müzeler, hayvanat bahçeleri ve temel ihtiyaç maddeleri satmayan dükkan ve mağazaların kapatılmasına karar verildi. Bunun yanı sıra sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi. Yeni kısıtlamalar, yaklaşık 9 milyon nüfuslu ülkede 4 milyon civarında kişiyi etkiliyor. Kısıtlamaların 10 Nisan’a kadar geçerli olması öngörülüyor.

Avusturya’nın bu üç bölgesinde 100 bin kişide son bir hafta içinde kaydedilen vaka sayısı 280 ile 340 arasında değişiyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.