DoğaHayvan HaklarıManşet

Dünyada ilk kez fil sürüsü yaban hayatıyla tanışmak için ülke değiştirecek

0
Fotoğraf: David Rolfee/Howletts

Birleşik Krallık‘taki bir hayvanat bahçesinde doğup büyüyen bir fil sürüsü, yaban hayatıyla tanışmak için Kenya‘ya gitmeye hazırlanıyor.

Hayvanları özgürlüğüne kavuşturmayı planlayan kişiler, dünyada ilk kez bir fil sürüsünün “yabanileştirileceğini” söyledi.

Independent Türkçe’nin The Guardian’dan aktardığı habere göre yaklaşık 7 bin kilometrelik uçak seyahatinin detayları henüz belli değil. Ancak üçü yavru 13 filin büyük bir uçakla kutu içinde Güney Afrikalı uzmanların yardımıyla taşınması planlanıyor. Hayvanların bilinci seyahat esnasında açık olacak.

Fotoğraf: David Rolfee/David Rolfee/Howletts

Altı ay takip edilecekler

Howletts Yabani Hayvan Parkı‘nda doğan filler, seyahate çıkmadan önce kutularda vakit geçirecek. Böylece hayvanların ortama alışması ve stresin önüne geçilmesi planlanıyor. Bir veteriner ekibi de hayvanları sürekli izleyecek.

Afrika savan fili olan hayvanlar Kenya’ya vardığında, iklime ve hastalıklara karşı verdikleri tepkilerin takip edilebilmesi için 6 ay boyunca kapalı bir ortamda tutulacak. Fil sürüsü için Kenya’da iki bölge değerlendiriliyor ancak henüz nihai karar verilmedi.

Filleri yabanileştirme görevini Aspinall Foundation (Aspinal Derneği), Kenya Wildlife Service (Kenya Yaban Yayatı Servisi) ve Sheldrick Wildlife Trust (Sheldrick Yaban Hayatı Vakfı) üstleniyor.

Fotoğraf: David Rolfee/Howletts

‘Buraya ait değiller’

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson‘ın eşi Carrie Johnson‘ın da çalıştığı Aspinall Foundation’ın başkanı Damian Aspinall, projenin heyecan verici olduğunu söyledi.

Hayvanları taşımanın bazı riskler barındırdığına dikkat çeken Aspinall “Hayvanlar Kent’te (Birleşik Krallık’ta bir bölge) ne kadar mutlu olsa da buraya ait değil. Fillerin durumu esaret altında kötüleşiyor. Bu tür hayvanların yarısından fazlası obez. Filler ayak, cilt ve akıl sağlığı sorunları yaşıyor” dedi.

Aspinall, projenin başarılı olması halinde başka filleri de yabanileştirmeyi hedeflediğini söyledi.

 

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.