DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Dünya Tabipler Birliği: Herkesin aşılanması üç yıl sürer, 2021’de de normal tatil olmayacak

0

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery konavirüs pandemisiyle ilgili Alman Rheinische Post gazetesine verdiği mülakatta, normalleşme konusunda ‘yüksek beklentilere girilmemesi uyarısı’ yaptı.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Dünya Sağlık Örgütü‘nün koronavirüs aşısının 2021 yılı ortasında hazır olacağını tahmin ettiğini hatırlatan Montgomery, “Ancak tüm halkın aşılanması iki, üç yıl sürecektir” dedi. “Bir seferde herkesin aşılanması için ne yeterince doz ne de personel var” diyen Tabipler Birliği Başkanı, kısıtlamaların süreceğini, 2021 yılında da daha önceden olduğu gibi bir yaz tatili yapamayacağızı ifade etti. 

‘Virüsle yıllarca yaşayacağız’

Montgomery, insanların daha yıllarca virüsle yaşamak ve mesafeyi korumak, elleri yıkamak, maske takmak gibi önlemleri almak zorunda olduğuna dikkat çekti; Almanya‘da günlük yeni vaka sayısının 20 bine yükselmesi halinde ekonomik ve toplumsal hayatın kısıtlanmasının gündeme gelebileceğini belirtti.  Bu sayıların durumun kontrolden çıkmış olduğu anlamına geldiğini belirten Montgomery “Zira o durumda sağlık daireleri açısından enfeksiyon zincirlerini takip etmek ve kırmak mümkün olmayacak. O durumda da ikinci bir kapanma tehlikesi baş gösterecek, çünkü virüs başka şekilde frenlenemeyecek” diye konuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.