İklim KriziManşet

Dünya nüfusunun yüzde 80’i temmuzda aşırı sıcaklıklara maruz kaldı

0

ABD‘deki New Jersey merkezli düşünce kuruluşu İklim Merkezi‘nin (Climate Central) yayımladığı rapora göre, temmuz ayında insan kaynaklı iklim değişikliği dünya genelinde alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklara yol açtı.

İklim Değişikliği Endeksi (CSI) kullanılarak yapılan ve 200 ülke 4 bin 700 şehri kapsayan analiz, küresel nüfusun yüzde 81’ini oluşturan 6,5 milyardan fazla insan temmuzda en az bir gün CSI 3 veya daha yüksek seviye alan aşırı sıcaklıklara maruz kaldığını ortaya koydu.

CSI 3 seviyesi insan kaynaklı iklim değişikliğinin sıcaklıkları en az üç kat daha yüksek daha hale getirmesi anlamına geliyor. Rapora göre en az 2 milyar insan “temmuzun her gününde” iklim değişikliğinin etkisini CSI 3 veya daha yüksek seviyede hissetti. Bu sayı 10 Temmuz’da zirve yaparak CSI 3 seviyesindeki sıcaklığa maruz kalan insan sayısını 3,5 milyar kişiye yükseltti.

Doğudan batıya dünya kavruluyor

870 şehir etkilendi

Mısır‘ın İskenderiye, Bangladeş‘in Dakka, Küba‘nın Havana, Suudi Arabistan‘ın Cidde, ABD‘nin Florida eyaletinde bulunan Tampa kentinin de aralarında bulunduğu 870 şehirde en az 25 gün CSI 3 veya üzerinde seviyede temmuz sıcağı yaşandı.

Her yıl binlerce insan aşırı sıcaklara bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğine işaret edilen raporda, insan kaynaklı iklim değişikliği riskini azaltmak amacıyla ısı eylem planları gibi uyum çabalarının gerektiğinin altı çizildi. Kömür, petrol ve doğal gaz yakılmaya devam edildiği sürece CSI seviyeleri 1 ila 5 olan ısı olaylarının daha sık ve yoğun olmaya devam edeceği de vurgulandı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.