DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

DSÖ Sinopharm koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi

0
Fotoğraf: AA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin merkezli Sinopharm şirketi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşıya acil kullanım onayı verdiğini duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada, “DSÖ, Sinopharm aşısına acil kullanım onayı verdi. Böylelikle bu aşı güvenlik, etkinlik ve kalite açısından DSÖ onayını alan altıncı aşı oldu” ifadeleri kullanıldı.

Batılılara ait olmayan ilk aşı

Ghebreyesus ayrıca, Sinopharm aşısının onaylanması ile birlikte Covax kapsamında kullanılabilecek Covid-19 aşıları listesinin genişlediğini belirterek, bu gelişmenin ardından çeşitli ülkelerin Çin aşısına yönelik onay için güven verdiğini söyledi.

Aşıya ilişkin mevcut verilerin incelendiğini ifade eden Ghebreyesus, aşının 18 yaş ve üzeri yetişkinlere iki doz halinde uygulanmasının tavsiye edildiğini aktardı. Böylelikle ilk kez Batılı ülkelere ait olmayan bir aşı DSÖ’den kullanım onayı almış oldu.

Hangi aşıların onayı var?

DSÖ, ilk olarak 31 Aralık’ta Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Covid-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Daha sonra ise Oxford-AstraZeneca, AstraZeneca’nın aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü (SII) tarafından üretilen aşı, Moderna ve Janssen firmalarının ürettiği aşılara acil kullanım onayı verilmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.