Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

DSÖ Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının acil kullanımına onay verdi

0
Fotoğraf: AA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD merkezli Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech firmasının ortaklaşa ürettiği yeni tip koronavirüs aşısının acil kullanımına onay verdi. Açıklama 2020’nin bitmesine saatler kala geldi. Böylece bu aşı, DSÖ’den acil kullanım onayı alan ilk aşı oldu.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu, Covid-19 aşılarına küresel erişim sağlamaya yönelik çok olumlu bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

‘Eşit dağıtım için küresel çaba şart’

AA’nın aktardığına göre Simao, dünyada ihtiyaç duyulan tüm ülkelere aşıların eşit şekilde dağıtımı için büyük bir küresel çabaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

DSÖ ve ortaklarının “güvenlik ve etkinlik standartlarına ulaşan diğer aşıları değerlendirmek için gece gündüz çalıştığını” belirten Simao, salgını sona erdirmek için tüm ülkelerin kritik aşı tedarikinin sağlanmasının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Yıl sonuna kadar 1,3 milyar doz aşı

Pfizer ve BioNTech, aşı tedariki için ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada ve Japonya ile anlaşmalar yapmıştı. ABD hükümeti, aşı adayının başarılı olması halinde 100 milyon doz aşı satın almak için 1,95 milyar dolar ödemeyi taahhüt etmişti.

AB aşıdan 300 milyon doz, Birleşik Krallık 40 milyon doz, Kanada 20 milyon doz, Japonya ise 120 milyon doz satın almak üzere ön sözleşmeler imzalamıştı. Şirket, aşıdan 2021 sonuna kadar yaklaşık 1,3 milyar doz üretmeyi planlıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.