DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

DSÖ: Avrupa’da her 17 saniyede bir kişi koronavirüsten ölüyor

0
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge Kopenhag’da düzenlediği online basın toplantısında Avrupa’da son bir haftada 29 binden fazla kişinin koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bunun her 17 saniyede bir insanın öldüğü anlamına geldiğini belirten Kluge, “Tünelin ucunda ışık göründü ama çok zor bir altı ay Avrupa’yı bekliyor” dedi. 

Direktör, dünya genelindeki bu güne kadar tespit edilen vaka sayılarının yüzde 28’inin, can kayıplarının ise yüzde 26’sının Avrupa’da olduğunu bildirdi.

Geçen iki haftada Covid-19 bağlantılı ölümlerin yüzde 18 artış gösterdiğini belirten Kluge, günde 4 bin 500 kişinin koronavirus nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek kurallara uyulduğu takdirde bunun önlenebileceğini kaydetti. 

‘Sağlık sistemleri sınırda’

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Kluge önceki hafta 2 milyondan fazla vaka tespit edildiğini; geçen hafta bu sayının 1.8 milyona düşmesine rağmen kıtada  sağlık sisteminin artan vaka sayıları nedeniyle sınırlarına geldiğini de sözlerine ekledi.  Avrupa Direktörü, Fransa’da yoğun bakım ünitelerinin 10 gündür yüzde 95,  İsviçre’de ise tamamen dolduğunu açıkladı.

DSÖ’ye göre 50’den fazla ülke bulunan Avrupa bölgesinde şimdiye kadar 15,9 milyon vaka tespit edildi, 355 bin kişi de yaşamını yitirdi. Avrupa’dan daha fazla vaka ve ölüm bildiren kıta ise Amerika oldu. Amerika kıtasında 23,8 milyon vaka tespit edildi, 686 bin 129 kişi de yaşamını yitirdi.

Ülke bazında en fazla vaka 11,2 milyon ile ABD’de bulunuyor. ABD’yi toplam vaka sayısında Hindistan, Brezilya, Fransa, Rusya ve İspanya izliyor.

Avrupa’da en fazla vaka 2 milyon 27 bin kişiyle Fransa’da, en fazla can kaybı ise 53 bin 274 kişinin öldüğü Birleşik Krallık’ta tespit edildi. Avrupa ülkeleri ekim ayından bu yana artan vaka sayıları nedeniyle kısıtlamaları yeniden yürürlüğe sokmuştu.

 
 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.