ManşetTürkiyeUncategorized

Döviz haberi yapan iki gazeteci ve haberi paylaşan 50 kişiye hapis istemiyle dava açıldı

0

BDDK’nın suç duyurusu üzerine Bloomberg’te 2018’de yayınlanan “ekonomik kriz ve döviz” haberi hakkında açılan davada “Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalışmak”la suçlanan gazeteciler için beş yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bloomberg TV’de 2018’de yayınlanan ‘ekonomik kriz ve döviz’ haberiyle ilgili aralarında haberi yapan gazeteciler, haberi sosyal medyada paylaşan sanatçı ve yorumlayan ekonomistlerin de olduğu 50 kişi hakkında BDDK’nın suç duyurusu üzerine dava açıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalarla ilgili Bloomberg’te yer alan haberlerini yargıya taşıdı. BDDK sadece haberleri yapanlara değil, bu haberler hakkında yorum yapan sanatçı ve ekonomistleri de davaya dahil etti. Dava açılanlar arasında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu gibi isimler var.

BDDK, suç duyurusunu 14 Ağustos 2018’de yaptı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da hazırladığı iddianameyi 27 Mayıs 2019’da mahkemeye sundu. İddianamede gazeteciler Karakaya ve Yalınkılıç hakkında “Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalışmak” gerekçesiyle iki ila beş yıl hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşması 20 Eylül’de, İstanbul’da görülecek.

Bloomberg ‘acil durum toplantısı’ demişti

Haberin yapıldığı dönemde ekonomide verilerin kötü gelmesi sonrası başlayan kur artışları, ABD ile yaşanan ‘Pastör Brunson krizi’nin ardından zirveye çıkmıştı. Liranın dolar karşısında bir günde yüzde 17 değer kaybetmesi sonrası bankaların döviz talebini karşılamakta zorlandığı belirtilmiş, Bloomberg ise BDDK’nın bu durum karşısında bankalarla ‘acil durum toplantısı’ düzenlediğini  bildirmişti.

İddianameden: Gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler

Davaya ilişkin iddianamede şöyle dendi: “Ülkemiz Bankacılık sisteminin 2001 yılından bu yana karşılaştığı en ciddi döviz krizi ile karşı karşıya olduğu. İki bankanın 10.08.2018 tarihinde döviz kabul etmediği, bir bankanın ise 5 bin dolar çekilmesine ilişkin bir müşteri talebini yerine getiremediği, döviz hesaplarından para çekilmesine ilişkin taleplerde önemli artış olduğu, BDDK’nın 11.08.2018 cumartesi günü tüm üst düzey banka yetkililerini toplantıya çağırdığı gibi ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği. Yürütülen soruşturmada, haber siteleri dışında gerçek kişiler tarafından oluşturulan sosyal medya hesapları üzerinden aynı amaca hizmet eder nitelik saldırılarda bulunulduğunun belirlendiği tespit edildi.”

BDDK daha önce de ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan hakkında dövizde ‘manipülatif işlem’ yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Bloomberg: Muhabirlerimizin yanındayız

Bloomberg News Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait, bu gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada haberi yazan gazetecileri savundu ve Bloomberg News’in muhabirlerinin yanında olduklarını ve bu süreçte onlara destek olacaklarını kaydetti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.