DoğaEkolojiManşet

Dorian’ın vurduğu Bahamalar’da petrol sızıntısı alarmı

0

Bahama Adaları’nda Dorian Kasırgası sonucu hasar gören bir petrol tesisinde yaşanan sızıntı dolayısıyla acil durum alarmı verildi.

Bahamalar‘da 43 kişinin ölümü ile sonuçlanan Dorian Kasırgası sırasında, bir petrol tesisinde sızıntı yaşandığı ortaya çıktı. Tesisin Norveç merkezli Equinor firmasına ait olduğu belirtildi. Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis‘in sözcüsü Erica Wells Cox, sızıntı nedeniyle acil durum ilan edildiğini duyurdu.

Firma: Hacim belirtmek için henüz erken

Firma ise bölgede bulunan petrol tesisinde yaşanan sızıntıyı doğrularken basında sızıntının geniş çaplı olduğu yönündeki haberler hakkında net bir bilgi paylaşamayacaklarını aktardı. Firmadan yapılan açıklamada, “South Riding tesisinde kasırga sonrasında yaptığımız ilk değerlendirmede terminalin hasar gördüğü ve karadaki tankların dışındaki zeminde petrol sızıntısına rastlandı. Sızıntı konusunda herhangi bir hacmi belirtmek için henüz çok erken. Bu noktada henüz denizde bir petrol sızıntısı gözlemimiz yok” denildi.

Yerel basın: Atlantiğe ulaşacak kadar geniş çaplı

Ancak yerel basın, şirket içi kaynaklara dayandırdığı haberlerde sızıntının Atlantik Okyanusu‘na kadar uzanabilecek geniş çaplı bir hasara neden olduğu bilgisini paylaştı. Haberlerde adı verilmeyen bir yetkilinin ,“Beş tankın çatıları tamamen hasar gördü. Rüzgârlar tarafından sürüklenip sürüklenmediklerini veya tankların içine düşüp düşmediklerini bilmiyoruz. Equinor olarak petrol sızıntılarına cevap vermek için kaynaklarımızı seferber ettik. En kısa sürede South Riding Point’e ulaşılacak dediği kaydedildi.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.