EkonomiManşetTürkiye

Dolar 13.50’yi, Euro 15.20’yi gördü, sosyal medyada #hükümetistifa etiketi ilk sırada

0

Türk Lirası‘nın bir günlük değer kaybı yüzde 20’ye yaklaştı. Dolar, Türk Lirası karşısında 13.50 seviyesini aşarken, Euro da 15.20 seviyesine geldi. Liranın değer kaybı karşısında sosyal medyada açılan #hükümetistifa tag’i Türkiye gündeminde birinci sıraya yerleşti.

Döviz kurundaki artışın önlenememesiyle birlikte bankalar döviz alım-satım işlemlerini kısa süreli olarak durdurdu. Son olarak doların 13 TL’yi aşmasının ardından birçok bankaya erişim sorunu yaşandığı belirtildi. Konuya ilişkin henüz herhangi bir bankadan açıklama gelmedi.

Merkez Bankası‘nın faiz indirimi kararlarıyla Türk Lirası’nda başlayan değer kaybı sürüyor. Döviz kurları TL’ye karşı tarihi yüksek seviyelerini test ederken, TL’nin bir günlük değer kaybı yüzde 20’ye yaklaştı. Foreks‘in aktardığına göre; dolar/TL, gün içinde 13.5030 seviyesine kadar gelirken, Euro/TL’de zirve 15.2045 seviyesi oldu.

Saat 16.00 itibariyle dolar/TL 12,58 seviyesinde, Euro/TL 14.17 seviyesinde seyrediyor.

Erdoğan’ın açıklamaları değer kaybını hızlandırdı

Değer kayıpları, dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan‘ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarla hızlandı. Erdoğan, ‘kur, faiz ve fiyat artışları üzerinde oyunlar oynandığını’ öne sürmüş, “Üretim, yatırım, istihdam, büyüme odaklı ekonomi politikasında ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmakta kararlıyız.  Yatırımı, üretimi, ihracatı bu yüzden teşvik ediyoruz. Felaket tellallarının gürültülerini bunun için dikkate almıyoruz. Mandacı iktisatçıların reçetelerine bunun için itibar etmiyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız” demişti.

Erdoğan’ın bugün de yinelediği “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” sözleri ve MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin “Türkiye faiz kamburundan kurtulmalı, hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrudur” açıklamalarının ardından Türk Lirası gelişen ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Sosyal medyada #hükümetistifa etiketi birinci sırada

Türk lirasının Dolar ve Euro karşısındaki rekorlar kıran değer kaybı sosyal medyada da büyük yankı buldu. #hükümet istifa tag’i Türkiye sıralamasında ilk sıraya yükselirken, genel grev ve hemen erken seçim yapılması çağrıları yapıldı.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.