Kültür-SanatManşet

Doğa Derneği’nden Hey Geçi belgeseli

0

Yönetmenliğini Eda Elif Tibet’in yaptığı ve Doğa Derneği’nin Doğa Kültürü Projesi kapsamında hazırlanan belgesel film, Sarıkeçilileri ve keçileri konu ediniyor. Yaşayan tarihi belgelemesi ve sözlü tarih çalışmalarına katkısı bakımından oldukça önemli olan belgesele online erişim mümkün.

hey geçi

Belgesel, konar göçer yaşam tarzını sürdüren ve buna bağlı olarak hayvancılıkla geçimini sağlayan Gök ailesinin yakın ve samimi bir portresini çiziyor. Bu portre Sarıkeçili yörüklerin geleneksel kültürel mirasının, Anadolu göçer kültürünün ve yaşam biçiminin bölgedeki biyoçeşitliliğe katkılarını ortaya koyması açısından önem taşıyor.

Filmde yörük ailenin göçüne eşlik ederken aynı zamanda insan ve doğa etkileşimlerini inceleyen araştırmacı grubun görüşleri ile yerli halkların yaşama alanlarının korunması ve sürdürülmesi, hususundaki çeşitli konular tartışmaya açılıyor.

Filmin künyesi:

Directed & Filmed & Edited by: Eda Elif Tibet
tibettoproductions.weebly.com
Music: İz
Cast: Saliha Gök, Ali Gök, Meryem Gök, Hüseyin Gök, Hürü Gök, Melek Gök, Nazlı Gök, Mehmet Gök, İbrahim Durmaz, Halil İbrahim Güner, Keçi Bayram, Keçi Kuzukızı, Büşra Şahin, Banu Aydınoğlugil, Mithat Marul.

(Yeşil Gazete, yesilist.com)

You may also like

Comments

Comments are closed.