GündemManşet

Diyarbakır ve Mardin’de yangın: 5 ölü, 44 yaralı

0
Fotoğraf: Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır‘ın Çınar ile Mardin‘in Mazıdağı ilçeleri arasında akşam saatlerinde anız ve örtü yangını çıktı. Yangında beş yurttaşın hayatını kaybettiği, 44 kişinin de yaralandığı açıklandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Diyarbakır‘ın Çınar ilçesinde akşam saatlerinde anız ve örtü yangını olarak başlayan ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle Mardin‘in Mazıdağı ilçesi yönüne doğru yayılan yangının kontrol altına alındığını ancak beş vatandaşın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da beş kişinin öldüğünü, 10’u ağır 44 kişinin yangından etkilendiğini duyurdu.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, hayatını kaybedenlerden ikisinin, otların içinde kalan çobanlar olduğunu söyledi. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun da iki ilin mahallelerine sıçrayan yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan Mahallesi’nde 22.15 sıralarında anız ve örtü yangını olarak başlayan ve geniş bir alana yayılarak can ve mal kaybına yol açan yangınla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Yangın sürerken DEM Parti başta olmak üzere çok sayıda kurum ve belediyeden havadan müdahale çağrısı yapıldı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan devlet kurumlarına ve uluslararası kamuoyuna acil çağrı yaparak, havadan müdahale talep etti:

“Ne yazık ki ilk bilgilere göre yangından ötürü çok sayıda insanımız yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. Son yılların en büyük yangınından ötürü binlerce insanımız tehdit altındadır. Yüzlerce kilometrelik alanda yangın devam etmektedir. Acil çağrı yapıyoruz! Saatlerdir süren yangına karadan müdahaleler yetersiz kalmaktadır. Çok acil olarak havadan müdahale gerçekleştirilmelidir. Gerekirse uluslararası destek alınarak yangının yayılmasının önüne bir an önce geçilmelidir. İlgili kurumlar Diyarbakır ve Mardin il sınırları içerisindeki hastanelere hızlıca sağlık ekibi ve ekipman desteği yapmalıdır. Yangının bir an önce önüne geçilerek canlıların ve doğanın korunması idari, siyasi ve vicdani bir görevdir.”

Yerlikaya, “Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesi’nde saat 22:15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru da ilerlemiş ancak ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir” dedi ve ekledi:

“Yangında maalesef Diyarbakır’da üç vatandaşımız, Mardin’de iki vatandaşımız hayatını kaybetmiş, Diyarbakır’da 11 vatandaşımız, Mardin’de ise 18 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir.”

Koca: Beş kişi hayatını kaybetti, 44 kişi yangından etkilendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yangına ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35 Ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun da AKP Mardin Milletvekili Faruk Kılıç ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ile Mazıdağı Kaymakamlığı önünde yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi’nde başlayan, Mazıdağı ilçesinin Şenyuva, Yücedağ ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen yangının itfaiye, Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındığını belirtti.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.