ManşetTürkiye

Diyarbakır’da, ‘Muharrem İnce’ sesleri

0

CHP Cumurbaşkanı adayı Muharrem İnce 84. mitingini Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Bu aynı zamanda CHP’nin Diyarbakır’daki yaptığı ilk kalabalık mitingdi.

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’in haberine göre sıcak havaya karşın her yaştan insanın toplandığı miting alanında en fazla atılan slogan ise “Selo’ya özgürlük” oldu.

İstasyon Meydanı’nda İnce’yi izlemeye gelenlerin çoğu HDP tabanındandı. Miting meydanında, Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden tek aday olduğu için Muharrem İnce’ye minnet duyduklarını ifade eden birçok izleyici ile de konuşan Hatice Kamer, özel haberinde ilk turda HDP ve Demirtaş’a oy vereceğini söyleyen çok sayıda kişinin seçimin ikinci tura kalması halinde oylarını İnce’ye vereceklerini söylediklerini de belirtti.

Miting katılımcılarından Ferhat Bağ, barışı dillendirdiği ve Kürt sorununu çözmek için samimi olduğuna inandığı için Muharrem İnce’yi desteklemeye geldiğini söyleyerek ekledi, “Barış umudunu hayata geçirmek amacıyla bize uzanan elleri boş bırakmayız. Mevcut partiler içinde barış umutlarını diri tutan tek parti CHP. Benim oyum HDP ve Demirtaş’a ama ikinci turda HDP ve CHP anlaşırsa oyumuzu Muharrem İnce’ye vereceğiz”

Renas adındaki genç de Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında yeni siyasetçiler görmek istediğini söylüyor ve devam ediyor: “16 yıl oldu, artık gömlek değişiminin zamandır. Benim gönlümde yatan aday Demirtaş, oyum ona olacak ama ikinci turda Muharrem İnce’yi desteklememiz gerekiyor.”

Perihan isimli bir başka katılımcı da İnce’nin umut olabiliceği görüşünde:

“Bizim de umudumuz, Türkiye’nin geleceğinin daha güzel olması. Çok zor bir zamandan geçiyoruz. Bir sürü haksızlık oldu, insanlar işinden, aşından oldu. Hepimizin demokrasiye ihtiyacı çok fazla. CHP’nin adayı bu konuda umut veriyor. Benim gönlüm hala HDP’den yana ama eğer İnce seçilirse, belki Kürtler ve HDP üzerindeki baskı azalır.”

Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin Kürt sorunu ile ilgili ne söyleceği de Diyarbakır mitingi öncesi merak konusuydu.

İnce’nin bu başlıkta şu sözleri alkış alıyor, “Kürt sorununu nasıl çözeceğiz, biliyor musunuz? Barışacağız.”

Muharrem İnce, Diyarbakır’da da üç dil vaadini de tekrarladı ve “çocuklarınıza resmi dil, anadil ve bir yabancı dil öğreteceğiz” dedi.

“Erdoğan Beyaz Türk, ben bu ülkenin zencisiyim” diyen CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, “Gündüz bedava kek isteyen Erdoğan’a oy versin; İş isteyen aş isteyen bana oy versin’ diyerek sözlerini sürdürüyor.

Beyaz güvercinlerin uçurulması ile sonlanan mitingi nasıl bulduğu sorulan, İpek adındaki bir katılımcı, İnce’nin konuşmasını çok beğendiğini söyledi ve ekledi,

“Herkesin bam teline bastı. Her konuşması bizi memnun etti. İnşallah bu coşku sandığa da yansır. Bugün bu mitinge geldim ve oyumu da CHP’ye vereceğim.”

Ulaş adındaki genç de daha önce bir başka parti ve adaya yakınlık duymadığını söylüyor.

“16 yıldır içinde bulunduğumuz karamsar günler geride kalacakmış gibi umutlu hissettim.

Konuşmasında kıraathane keklerden değil, bilimle alakalı, ülkenin geleceğiyle, burda yaşayan halkların kardeşliği ile alakalı birçok şey söyledi ve seçimde ona oy vericem”

 

(BBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.