Dünyaİklim KriziManşet

Devasa buzdağı Güney Georgia adasına çarpmak üzere

0

Güney Atlantik‘te küresel ısıtma sonucunda buzuldan kopan ve üç yıldır sürüklenen buzdağı, Birleşik Krallık‘a ait Güney Georgia adasına çarpmak üzere.

3 bin 900 kilometrekare büyüklüğündeki A68a adlı devasa buzdağının, 3 bin 528 kilometrekare yüzölçümü olan adaya 90 kilometre kadar yaklaştığı belirtildi. Kraliyet Donanması, buzdağının bu ay içinde adaya çarpabileceğini söyledi.

Birleşik Krallık hükümeti ise buzdağının incelenmesi için bir keşif ekibi yollama kararı aldı. Ocak sonunda bölgede olması beklenen ekibin uzaktan kumanda edilen iki sualtı planörü ve diğer cihazlarla örnek toplayarak buzdağının çevresine etkilerini inceleyeceği belirtildi.

Penguenlerin üreme alanı

Güney Georgia’da kışın daimi yerleşim yok. Yaz aylarında adada 30 kadar kişi ikamet ediyor. Ancak ada, penguenler ve balıkçıllar için dünyanın en önemli üreme alanı.

BBC’de yer alan habere göre adada yedi milyon penguen dahil 30 milyon kadar kuş ve iki milyon fokun yaşadığı tahmin ediliyor.

Fotoğraf: NASA

Besin zinciri bozulacak

200 metre derinliğe sahip olan buzdağının erimesiyle deniz suyu sıcaklığının değişeceği, çok büyük miktarlarda tatlı su açığa çıkacağı için planktonik organizmalardan balinaya bölgedeki tüm deniz canlılarının yaşamının olumsuz etkileneceği belirtildi.

Uzmanlar, buzdağının adaya çarptıktan sonra kara oturmasıyla bölgedeki besin zincirinin bozulacağını, bunun sonucu olarak penguen ve fokların ana besin kaynağı olan balık ve kril bulmasının güçleşeceğini söylüyor.

Temmuz 2017’de Larsen C Kıta Sahanlığı‘ndan kopan A68a, yakın bir zamana kadar dünyanın en büyük buzdağıydı. Zaman içinde kütlesinin önemli bir bölümünü kaybeden buzdağı, kıta sahanlığından koptuğunda Lüksemburg‘un iki katı kadar bir yüzölçümüne (5.800 kilometre kare) sahipti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.