İklim KriziManşetYerel

Dersim’deki Çerme Deresi kurudu: Balıklar can çekişiyor

0
Fotoğraflar: DHA

Dersim‘de yer alan ve birçok köye içme suyu sağlayan Çerme Deresi kurudu.  Derede bulunan binlerce balık, oluşan küçük su birikintilerinde yaşam mücadelesi veriyor.

Bölgede yaşayan vatandaşlar ise derede balık ölümlerinin yaşandığını ve tarım arazilerini sulayamadıkları için mahsullerinden yeterli verim alamadıklarını söylüyor.

‘Şagülan’dan gelen su tamamen kesildi’

DHA’ya konuşan Avukat Barış Yıldırım, Çerme Deresi’nin kurumasıyla birlikte binlerce balığın oluşan küçük su birikintilerinde mahsur kaldığını ve uluslararası Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altında bulunan yaban keçilerinin dereden su içemediği için bölgeden uzaklaştığını belirtti.

İklim krizinin yol açtığı kuraklıkla birlikte Çerme Deresinin beslendiği Şagülan’dan gelen suyun tamamen kesildiğinde belirten Avukat Yıldırım, bunda bazı köylerin bilinçsiz su tüketiminin de etkili olduğunu söyledi.

‘Ekosistem ağır şekilde zedelenmiş durumda’

Derede küçük bir gölcük kaldığını ve burada binlerce balığın hapsolduğunu kaydeden Avukat Yıldırım, şunları söyledi:

“Normal şartlarda bu derenin Pülümür Çayı’na bağlantısı var. Su kuruduğu için de ekosistem burada ağır bir şekilde zedelenmiş durumda. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Başta Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde bu dere ekosisteminin bir an önce eski haline getirilmesi lazım. Bu bölge Avrupa’nın yaban hayatı ve yaşamını koruma sözleşmesi olan Bern Sözleşmesi’ne göre yüksek miktarda habitat buluyor, bu habitat bulan dağ keçileri yöre halkının anlatımlarına göre dere yatağında su bulamadığı için çekilmiş durumda. Diğer yaban hayatı canlıları da maalesef su bulamıyor.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.