2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Deprem sonrası tutuklanan müteahhitlerin sayısı 133’e çıktı

0

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerle 10 ilde meydana gelen büyük yıkımın ardından, Adalet Bakanlığı tarafından 11 Şubat’ta verilen bir kararla Deprem Suçları Soruşturma Büroları kuruldu.

Deprem bölgesinde çok sayıda savcı görevlendirilirken; yıkılan, hasar gören yapıların müteahhitleriyle ilgili soruşturmalar da devam ediyor.

Savcılıklar bugüne kadar kadar yıkılan binalarda sorumluluğu saptanan 430 kişi hakkında adli işlem yapıldığını açıkladı. 19 Şubat itibarıyla yakalanan şüphelilerden 133’ü tutuklandı, 127’si hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanması kararlaştırıldı.

Savcılıkların talimatıyla halen 17 kişi gözaltında bulunurken, şüphelilerden 11’inin hayatta olmadığı, beşinin yurt dışında olduğu tespit edildi. 54 şüpheli de ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ayrıca 28 zanlı hakkında yakalama kararı, 57 kişi hakkında da gözaltı talimatı verildi. İki kişinin ise şüphelilik vasfı halen değerlendiriliyor. Ajanslara yansıdığı kadarıyla henüz hiçbir yetkili hakkında işlem yapılmadı.

Adana

71 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Müteahhit firmanın sahibi Hasan Alpargün, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gözaltına alındı. Mete, Sami Bey, Ekim, Alpargün, Belük, Sinem, Tutar Yapı, Zeray, İhsan Bayram, Özgür ve Kubilay apartmanlarından sorumlu inşaat mühendisi, müteahhit, statikten sorumlu fenni mesul ve kooperatif yöneticileri dahil 15 şüpheliden E.N.S., A.Ş., H.Z.Y., H.A. ve Ö.F.G. tutuklandı. Atilla T., Tamer E., Cem A., Abdullah Y., Ferit I., Celal G. ve Muzaffer M. tutuklandı, altısı adli kontrol şartıyla olmak üzere 13 şüpheli serbest bırakıldı. Tutuklu sayısı 13’e yükseldi. Nizip’te yıkılan bir binadan ötürü iki kişi gözaltına alındı.

Adıyaman

Müteahhit Yavuz Karakuş ve eşi Sevilay Karakuş Gürcistan’a gitmek üzereyken İstanbul Havalimanı’nda yakalanarak tutuklandı. Besni ilçesinde yıkılan altı binanın müteahhidi Mersin’de yakalandı. Besni’de 123 kişinin yaşamını yitirdiği binaların müteahhidi Şükrü İşitmen, Mersin’de gözaltına alınarak tutuklandı. Otelde KKTC’li voleybolcuların da aralarında bulunduğu onlarca insan yaşamını yitirdiği İsias Otel’in sahip ve yöneticileri Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Amine Bozkurt ve Şule Özbek gözaltına alındı; Ahmet, Mehmet Fatih ve Efe Bozkurt tutuklandı, Ulviye Bozkurt ve Şule Özbek adli kontrol şartıyla salıverildi. Zümrüt Apartmanı’nın inşaat sorumlularından Nusret Özavcı tutuklandı. Özkan Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Özkan tutuklandı. Bina iki yıl önce izinsiz şekilde tadilattan geçirilmiş. Yıkılan binalarla ilgili “yapım kusurları ve kolon kesme” iddialarına ilişkin gözaltına alınan dört şüpheliden ikisi tutuklandı. Şevket Çerçiler Apartmanı’nın müteahhitlerinden Ersin Tekin tutuklandı, Burak Bozkurt hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Gölbaşı’nda depremde yıkılan Huzur Apartmanı’nın müteahhidi Yıldıray Varki, yurt dışına kaçmak için geldiği İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

Diyarbakır

33 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 15 kişi tutuklandı. Diyar Galeria İş Merkezi’nin mülk sahibi Hasibe Yıldırım ve proje sorumlusu inşaat mühendisi Mustafa Cevat Arsız İstanbul’da yakalandı; Yıldırım ve Arsız adli kontrol hükümleri uygulanarak, proje sorumlusu mimar Şeref Kesgün ifadesi alınarak salıverildi.

Hatay

Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun Karadağ’a kaçarken İstanbul Havalimanı’nda tutuklandı. Kule Apartmanı’nın müteahhidi Ömer Cihan, Antalya’da gözaltına alınarak tutuklandı. Erdoğan Apartmanı’nın müteahhidi Mustafa Erdoğan Keçecioğlu, Ankara’da gözaltına alınarak tutuklandı.

Gaziantep

Gazi Mahallesi Zübeyde Hanım Bulvarı Bahar Apartmanı’nın müteahhidi İbrahim Mustafa Uncuoğlu, İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklandı. Şehitkamil ilçesinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukoğlu sitesinin inşaat mühendisi A.G. gözaltına alındı. Ayşe-Mehmet Polat sitesinin müteahhidi ve fenni mümessili Mehmet Ertan Akay, İstanbul’da gözaltına alındı. Emre Apartmanı’nın şantiye şefi ve fenni mümessili Nazmi Tosun İstanbul’da gözaltına alındı, apartmanın müteahhitleri Ali Emre ile Ahmet Yıldız tutuklandı. Kolon kestiği suçlamasıyla gözaltına alınan iki kişi tutuklandı. İslahiye ilçesinde yıkılan binalarda sorumlululğu teshpit edilenlerden yedisi tutuklandı.

Kahramanmaraş

22 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bir müteahhit, Marmaris açıklarında tekneyle yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandı. Sekiz kişi gözaltına alındı. M.S., Ö.S. ve Ş.A. tutuklandı. Türkoğlu ilçesinde altı şüpheli daha gözaltına alındı, üçü tutuklandı. Ebrar Sitesi’nin müteahhitlerinden A.D. ve yıkılan bir başka binanın müteahhidi R.K. tutuklandı. Diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı. Sabır Apartmanı’nın müteahhidi Ebubekir Özbey tutuklandı. Afşin ilçesindeki soruşturmada 12 kişi gözaltına alındı, yedisi tutuklandı, beşi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Malatya

46 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan 40 kişiden 13’ü tutuklandı. Malatya Onur İnşaat ortağı Serpil Başar Yoloğlu ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Osmaniye

Toplam 16 kişi gözaltına alındı. Beşi tutuklandı.

Şanlıurfa

33 kişinin hayatını kaybettiği Osman Ağan Apartmanı’nın müteahhitleri dahil 11 kişi gözaltına alındı. 14 kişinin hayatını kaybettiği Özabacılar Apartmanı’nın proje sorumlusu Osman Ekren İstanbul’da gözaltına alındı. İkisi müteahhit dört kişi tutuklandı. Beşinin gözaltı süresi uzatıldı, bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Haliliye ilçesinin Yenişehir Mahallesi’nde çöken Şelli Apartmanı’nda yapım kusurları ve kolon kesme nedeniyle bir müteahhit ve üç işyeri sahibi tutuklandı. Birecik ilçesinde 17 kişinin yaşamını yitirdiği Kaya Apartmanı’nın müteahhidi ve proje sorumlusu tutuklandı. Toplam tutuklu sayısı 11’e çıktı.

İki denetçiye tutuklama

Depremlerden sonra açılan dava ve soruşturmalarda bir ilke imza atıldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili soruşturmalara yapı denetçileri ve kamu görevlileri de dahil edildi. 2017’de yürürlüğe giren kanun kapsamında projelere imza atan denetçiler ve kamu görevlileri hakkında yapılan bir işlem kamuoyuna yansımadı.

T24‘ten Gökçer Tahincioğlu‘nun aktardığına göre, depremin etkilediği kentlerde kurulan soruşturma bürolarının denetçi ve kamu görevlilerini de soruşturmalara dahil ettikleri öğrenildi. Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta tutuklanan AKP Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu tarafından yapılan 28 kişinin yaşamını yitirdiği Bad-ı Saba Konutları’nın dosyasında imzası bulunan iki denetçi için tutuklama kararı verildi. Projelere onay veren kamu görevlilerinin sorumluluğu konusunda da uzmanlar tarafından hazırlanacak raporun beklendiği öğrenildi.

Savcılıkların, kamuoyundan yansıyan iddialar doğrultusunda bilirkişi raporları da hazırlattıkları öğrenildi. Buna göre hazırlanacak raporlarda, yıkılan binalarla ilgili ihmali olduğu saptanan kamu görevlileri için de soruşturma izni istenecek.

Denetim firmalarının sorumlu elemanları, ifadelerinde, imza atmak istemediğini ancak buna zorlandığını söylerse, firma sahipleri ve diğer ilgililer hakkında da dava açılacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.