ManşetSivil Toplum

Denizler Sadun Boro’suz kaldı

0

sadun boroKısmet isimli yelkenli teknesiyle  dünya turu yapan Türkiyeli ilk denizci Sadun Boro Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi.

index10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda tanıştıkları ünlü kedileri Miço katıldı. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi.

Sadun Boro’nun Kısmet’le ilk dünya turunu anlattığı “Pupa Yelken”, gençlik anılarını  ve ilk deniz aşırı yolculuğunu kaleme aldığı “ Bir Hayalin Peşinde” ve ”Vira Demir – İstanbul’dan İskenderun’a Denizciler İçin Rehber” isimli kitapları bulunuyor.

1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamaktaydı.

Teknesi Kısmet, İstanbul/Hasköy’deki eski Haliç tersanesinin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilir.

 

Yeşil Gazete

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.