Sivil Toplum

Deniz Gezmiş yeniden yargılanıyor

0

Ankara Barosu’nun kurduğu komisyon, Cumhuriyet tarihine iz bırakan davaları yeniden inceleyecek. İlk aşamada belirlenen altı dosya arasında Şeyh Sait, Deniz Gezmiş ve “Umut” davaları var.

Ankara Barosu, Cumhuriyet tarihine damgasını vuran dava dosyaları raftan iniyor. Bu çerçevede uzman ve avukatlardan oluşan 28 kişilik bir komisyon kuruldu.

Yapılacak çalışmayla kamu vicdanında yara açan davalar, ilk kez derinlemesine tartışılacak, dönemin mevzuatına uygunluğu, hukuk ve hak ihlali yönleriyle irdelenecek.

Proje, tamamlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanacak.

İŞTE İLK İNCELENECEK DAVALAR
Akşam gazetesinde yer alan haberde; Ankara Barosu, ilk altı dosyayı belirledi. Buna göre öncelikle Şeyh Sait, Deniz Gezmiş, Bahçelievler Katliamı, Kemal Türkler ve Gün Sazak cinayetleri ile Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve Muammer Aksoy cinayetlerine ilişkin 22 eylemle ilgili “Umut” davaları araştırılacak.

Belirlenen davaların Yönetim Kurulu’nca onaylanmasının ardından dosyalar toplanacak, hem kağıt üzerinde hem de sanal ortamda arşivlenecek.

Arşivlenen davalar, komisyon üyeleri tarafından incelenecek, çalışmalar, forumlar ve değerlendirme toplantıları yapılacak. Ayrıca davaların görüldüğü dönemdeki hukuki mevzuat ve siyasi ortam göz önünde bulundurularak yargılamaların “insan hakları” gibi açılardan tartışmaya açılması sağlanacak.

Hukuki bir sonuç doğurmayacak çalışmanın amacıysa “Cumhuriyetin belleğini oluşturmak.”

Tamamı Ankara Barosu tarafından finanse edilecek çalışmada, toplanan dava dosyalarına internet üzerinden ulaşmak da mümkün olacak.

İZ BIRAKAN DİĞER DAVALAR SIRADA
“Şeyh Sait” gibi Osmanlıca dava dosyalarının Türkçe’ye çevrilmesi için Kültür Bakanlığı’ndan yardım isteyeceklerini söyleyen Komisyon Yürütme Kurulu üyesi Avukat Hakan Canduran, avukatların başvuru usulüyle belirlendiğini, davalarla ilgili uzmanların ise komisyona katılmaları için davet edildiğini belirtti. (Ntv)

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.