İklim KriziManşet

Deniz çayırlarını korumak için deniz altı protesto

0
Fotoğraf: Tommy Trenchard

24 yaşındaki iklim aktivisti Shaama Sandooyea, dünyanın en büyük deniz çayırı popülasyonuna ev sahipliği yapan Hint Okyanusu’nda bir dalış gerçekleştirdi.

“İklim için gençlik grevi” (Youth Strike for Climate) yazılı bir pankart taşıyan genç aktivist, eylemiyle iklim krizi konusunda bir farkındalık oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Popülasyonları azaldı

Saya de Malha Bank’ta yer alan geniş deniz çayırı, karbondioksiti emmedeki rolüyle koruma altına alınmak için bir öncelik haline geldi. Ayrıca aralarında yeşil deniz kaplumbağaları ve tavşan balığının da yer aldığı binlerce deniz canlısı yiyecek bulmak ve barınmak için buradaki deniz çayırlarına bel bağlamış durumda.

Ancak deniz çayırı popülasyonu artan deniz sıcaklıkları ve diğer faktörler nedeniyle dünya genelinde yüzde 7 azaldı.

‘İnsanların aldığı kararlardan dolayı acı çekmemeli’

Greenpeace teknesinin güvertesinde konuşan Sandooyea “Okyanusta var olduğunu bilmediğimiz ve büyülü olan çok fazla yaşam var. Canlılar insanların aldığı kararlardan dolayı acı çekmemeli” ifadelerini kullandı.

Kampanyacılar, Birleşmiş Milletler’in ülkeleri 2030 yılına kadar gezegenin karasının ve okyanusunun en az yüzde 30’unu korumaya ikna etme hedefine dikkat çekmeyi umuyor.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.