ManşetTürkiyeUncategorized

Demirtaş’tan HDP önündeki aileler için mesaj: PKK’nin derhal yanıt vermesini talep edelim

0

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin il binası önünde günlerdir oturma eylemi yapan aileler için bir açıklama yaptı. Demirtaş “Ülkeye demokrasiyi ve barışı getirecek girişimlerin önünü açalım” dedi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden partisinin Diyarbakır il binası önünde oturan ailelere seslendi.

Demirtaş’ın Annelere borcumuz barışı sağlamak’  başlıklı mesajını ve sürecin çözümüne dair yaptığı önerileri Mezopotamya Ajansı yayımladı.

Demirtaş mesajında, “Her şeyden önce, bir annenin ve babanın kendi evladına kavuşma isteği ön koşulsuz, amasız ve ancaksız olarak haklı ve meşrudur. Her türlü niyet sorgulamasından azade bir şekilde saygıyla karşılanacak, son derece doğal bir istektir” ifadelerini kullandı.

 ‘Asıl sorumluluğun iktidarda olması, meselenin özünü ıskalamamızı gerektirmez’

Demirtaş annelerin beklentilerinin her türlü siyasi çıkar çıkar tartışmasının üstünde tutulmasını da istedi: “Bu ailelerin iktidar tarafından HDP binasına yönlendirildiği, kayyum atamalarına karşı oluşan tepkiyi örtmek için organize edildiği, iktidar tarafından siyasi amaçlar doğrultusunda istismar edildiği, aileleri HDP’yi yönlendirenlerin gerçek amaçlarının bu annelerin amaçlarıyla uzaktan yakından alakasının olmadığı, hatta aileleri ziyaret edenlerden bazılarının niyetlerinin provokasyon olduğu, iktidarın asıl amacının HDP’yi kriminalize ederek toplumsal lince tabi tutmak istediği ve benzeri pek çok argüman ileri sürülüyor.  Elbette bunların hepsinin doğruluk payı vardır. Bunu anlamamak için saf olmak gerekir. Ancak yine de bunların hiçbiri, annelerin beklentisinin meşruluğuna ve haklılığına halel getirmez. Ailelerin sorumlu olarak HDP’yi göstermeleri de, yanlış yerde oturma eylemi yapmaları da bu beklentiyi gölgelemez, haksız duruma düşürmez. Asıl sorumluluğun iktidarda olması, meselenin özünü ıskalamamızı gerektirmez”

‘Ülkeye demokrasi ve barış getirecek girişimlerin önünü açalım’ diyen Demirtaş şu önerileri sıraladı:

  • PKK’nın bu ailelerin çağrısına derhal cevap vermesini öncelikli olarak talep edelim.
  • Çocukları dağda olan veya PKK’nın elinde olan kamu görevlilerinin ailelerinin evlatlarına sağ salim kavuşabilmelerinin en etkili, kalıcı ve ahlaki yolu barışı savunmak ve barışın sağlanması için bütün taraflara samimi çağrılar yaparak bunun siyasi, sosyopsikolojik ve toplumsal altyapısını bir an önce oluşturmaktır. Bu doğrultuda çabalarımızı yoğunlaştıralım.
  • Oturma eylemi yapan ailelerin çocuklarının veya aileleri oturma eyleminde olmayıp da PKK’nın elinde olan kamu görevlisi kişilerin sağ salim ailelerine kavuşması için hem TBMM içinden hem dışından katılımlarla acilen bir komisyon kurulabilir. Bu komisyonda HDP de yer alabilir. Sorunun çözümüne katkı sunmak isteyen herkesle ve her kesimle samimi bir ortaklaşmaya gidelim.
  • Geçmiş deneyimlerden de yola çıkarak, Öcalan’ın bu konulardaki etkisini ve samimiyetini değerlendirip devreye girmesini sağlayalım. Daha yakın zamanda, avukatları aracılığıyla ‘Ben bu sorunları bir haftada çözmeye hazırım. Kendime güveniyorum’ diyen bir şahsiyeti görmezden, duymazdan gelmeyelim. Sadece HDP önündeki anneleri değil, eli yüreğinde bekleyen tüm anneleri sevindirecek, ülkeye demokrasiyi ve barışı getirecek girişimlerin önünü açalım.
  • Bütün bunları bir siyasi partiyi büyütmek, ötekini küçültmek, berikini dışlamak için değil, 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının huzuru, özgürlüğü, demokratik yaşamı, barışı için yapalım. Parti ayrımı gözetmeksizin el ele verelim, birlikte harekete geçelim.

‘Bütün anneler de başımızın tacıdır’

Daha önce  HDP’nin PKK’nın elindeki kamu görevlilerinin serbest kalması için önemli sorumluluklar aldığını söyleyen Demirtaş mesajında “Şehit anneleri de, Cumartesi Anneleri de, Barış Anneleri de, HDP önünde oturan anneler de başımızın tacıdır” ifadelerine yer verdi.

10 gündür nöbetteler

Çocuklarının PKK tarafından kaçırılarak dağa götürüldüğünü söyleyen 20 aile, 10 gündür HDP Diyarbakır İl Binası önünde nöbet tutuyor. Hükümet, polis ve bürokrasinin yoğun ilgi gösterdiği nöbeti tutan aileler, kayıplarından sorumlu tuttukları HDP’nin çocuklarını geri getirmesini talep ediyor. HDP ise çocuklarını kendilerinden değil, devletten sormaları gerektiğini açıklamıştı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.