Doğa MücadelesiManşet

‘Danıştay’ın maden ihalelerinin iptaline yeşil ışık yakan kararı emsal nitelikte’

0

Dokuz ekoloji örgütü tarafından 766 maden alanının ihalesinin iptal edilmesi talebiyle yapılan başvuruya Danıştay‘dan yeşil ışık geldi. Davacılardan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) kararı “Emsal olacak özellikte bir karar” şeklinde nitelendirdi.

68 ilde 766 maden alanı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilmişti. Bu ihalede Ordu’da da Altınordu, Ulubey, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde ihaleye çıkarılan toplam 9 maden alanı bulunuyordu.

Aralarında Ordu Çevre Derneği’nin de bulunduğu çeşitli ekoloji dernek ve platformları ihalenin iptali için dava açmışlardı. Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi’nin ihalenin iptal davasının görüşülmesini ret etmesi üzerine, Danıştay’a açılan temyiz davası sonrası Danıştay 13’üncü Dairesi temyizi kabul ederek davanın görüşülmesine karar verdi.

‘Danıştay bizi haklı buldu’

Ekoloji Birliği’nin aktardığına göre kararla ilgili olarak ORÇEV Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Dernek olarak Türkiye genelini ilgilendiren sorunlara Ekoloji Birliği aracılığıyla ortak davalar açıyoruz. 68 ilde toplam 766 alan var. İklim değişikliğine de etkisi olan bu çalışmaları durdurmak zorundayız. Bu nedenle hem fiili, hem de hukuki mücadelemizi veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Danıştay 13’üncü Dairesi’nin yapılan ihalelerde hukuka aykırılık ve ihale yasasına aykırılık bulduğu belirtilen açıklamada “Davanın esastan görülmesine karar vererek yaptığımız temyiz itirazımızı kabul etti. Danıştay bizi haklı buldu” dedi.

Davanın Türkiye’de ilk ke olduğunu belirten dernek, “Bu dava Türkiye’de ilk oluyor. Bundan sonraki ihalelerin de iptal davasının önü açıldı. Ordu’daki 9 maden alanının da ihalesinin iptal edilmesinin yolu açıldı” yorumunu paylaştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.