YerelDoğa MücadelesiManşet

Danıştay bozdu, mahkeme yeniden Ovacık’ta jeotermale ‘hayır’ dedi

0

İzmir‘e bağlı Çeşme ilçesinin en verimli ovası olan Ovacık‘ta, dokuz jeotermal kuyu açılabilmesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına mahkemeden bir kez daha iptal geldi.

Çevreciler ve çevrede bulunan çok sayıda site sakini adına Avukat Seher Gacar‘ın İzmir İdare Mahkemesi‘nde açtığı dava sonucunda, 2019 yılında iptal edilmişti.

Danıştay bozdu

Çeşme’nin Sesi’nde yer alan habere göre İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘nün istinaf başvurusu üzerine Danıştay bozma kararı vermişti.

Bozma kararının ardından tekrar yapılan yargılama ve ek bilirkişi heyeti raporunun incelenmesi ile İzmir 5. İdare Mahkemesi bir kez daha “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararında hukuka uyarlık bulunmadığı” sonucuna varılarak dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Ovacık halkının jeotermal zaferi - Egeli Sabah Haberleri

Zeytinliklere yakın mesafede

Çevreciler tarafından açılan davada, hazineye ait 9 farklı parselde, toplam 85 bin 600 metrekare arazide açılmak istenen 9 jeotermal sondaj kuyusunun tarım arazilerine ve zeytinliklere yakın mesafede olduğu belirtilerek, Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılatılması Kanunu‘nun 20. maddesine aykırı olduğu ifade edilmişti.

Proje tanıtım dosyasının eksik ve hatalı olduğu, yatırım planının belirsiz olduğu, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nün görüşünün dikkate alınmadığı, jeotermal sıvının çıkartılması ve enerji üretim amaçlı kullanılması durumunda yöredeki bitki örtüsüne, canlılara ve tarım sektörüne önemli çevresel etkisi olacağı gibi gerekçelerle, “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için açılan davada, bilirkişi incelemesi de yapılmış ve bilirkişi incelemesi sırasında bölgeye giden çok sayıda çevreci, oturma eylemi yaparak ve pankartlar açarak tepkilerini göstermişlerdi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.