ManşetTürkiye

Cumhuriyet, hakkında dava açan Soylu’ya seslendi: Soruları açık yüreklilikle yanıtlayın 

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kişilik haklarını hedef alan haberlere yer verdiği iddiasıyla Cumhuriyet Gazetesi‘ne yönelik açtığı 1 milyon TL’lik manevi tazminat davasına, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’dan yanıt geldi.

Küçükkaya, “Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Hiçbir korkumuz ve yılgınlığımız yok. Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Gazetecilik suç değildir” açıklamasında bulundu.

‘Gazetecilik suç değildir’

TELE1 yayımlanan “Anında Manşet” programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aykut Küçükkaya, iki buçuk aydır İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatları ve danışmanlarının Cumhuriyet’te çıkan haberleri takip ettiklerinin altını çizdi ve Soylu’yu sorulara açık yüreklilikle cevap vermeye davet etti:

İçişleri Bakanı’nın tabii ki hakkıdır Cumhuriyet Gazetesi’ne dava açmak. Ama burada vahim olan şudur; 2 buçuk aydır Soylu’nun avukatları, danışmanları Cumhuriyet’te çıkan haberleri saymışlar çetelesini tutmuşlar. Sayın Soylu; danışmanlarınız bu çeteleyi tutacağına kamuoyunun karşına çıkıp, ama gerçek gazetecinin karşısına çıkıp soruları açık yüreklilikte yanıtlayın ve bu sorulara kamuoyunu tatmin edecek yanıtlar verin.

Cumhuriyet olarak muhabirlerimizle, yazarlarımızla gerçeğin peşinden koşmaya bu gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Hiçbir korkumuz ve yılgınlığımız yok. Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Bu davalar gazetecilerin Türkiye’de hep karşılaştığı davalardır. Gazetecilik suç değildir. Cumhuriyet Gazetesi her daim görevini lakıyla yapmaya çalışacak ve yapacaktır.”

Dava süreci

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca, Cumhuriyet Gazetesi tarafından “52 gündür 254’ü doğrudan müvekkiline yönelik olmak üzere, toplam 313 haber ve köşe yazısı yayımlandığını” belirterek, “haberlerin tamamen kurgu ve gerçeğe aykırı olduğunu” ve “haberlerin veriliş biçimleri dikkate alındığında haber verme hakkının kötüye kullanıldığını” ileri sürdü.

Kızılca, yaptığı yazılı açıklamada, “Gelinen aşamada müvekkilimin 52 gündür sistematik bir şekilde maruz kaldığı saldırının ağırlığı ve kabul edilemez oluşu üzerine 1 milyon Türk Lirası manevi tazminata hükmedilmesi talebiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açılmıştır” ifadeleriyle gazete hakkında dava açıldığını duyurdu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.