EkonomiManşetTarım-Gıda

Cumhurbaşkanı duyurdu: Bin adet kooperatif market açılacak

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, evinin yakınındaki bir marketi ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı, “Tarım Kredi Kooperatiflerimizin buradaki gördüğünüz gibi market, çeşitli ürünler noktasında, kalite noktasında, fiyatlar noktasında gayet uygun” dedi.

‘Keseye uygun bir market’

Markette yaklaşık yarım saat kalan Erdoğan, marketin vatandaşın kesesine uygun bir market olduğunu ileri sürdü:

Tabii bunların süratle çoğaltılması noktasında Tarım Kredi Kooperatiflerine verdiğimiz talimatlar var. Süratle, 500 metrekareden olmak üzere Türkiye genelinde ilk etapta bin kadar bu tür marketlerin yapılması talimatını verdik. Bunları süratle çoğaltacağız. Ve böylece vatandaşımıza ucuz ve kaliteli ürünü ulaştırmanın ve piyasayı da balanse etmenin inşallah gayreti içerisinde olacağız. Şu anda da bizzat burada yaptığım alışverişte bunu gördüm. Bundan dolayı da mutluyum.”

Gıda enflasyonundaki yıllık artış yüzde 24,6

İstanbul Ticaret Odası‘nın (İTO) geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilere göre, İstanbul’da enflasyon üç yılın zirvesine ulaştı.

Türkiye İşçi Sendikası (TÜRK-İŞ) da eylül ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımlamış ve gıda enflasyonundaki yıllık artışın yüzde 24,6 olarak gerçekleştiğini, dört kişilik ailenin açlık sınırı tutarının da aylık 3 bin 049 TL, günlük 102 TL olduğunu kaydetmişti.

Raporda, “Halen yürürlükte olan aylık net 2 bin 825,9 TL asgari ücret yine açlık sınırının altındadır. Aradaki fark bu ay 224 TL’ye yükselmiştir” ifadelerine de yer verilmişti.

Zarar ediyor

ANKA Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin’in aktardığına göre Erdoğan’ın fiyatlarını uygun bulduğu Tarım Kredi Kooperatifi’nin marketlerinin şirket ismi Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri.

Şirketin bilançolarına göre 2019 yılında zararı 46 milyon 5 bin 231 liraydı. Bu zarar bir yılda 12 milyon 248 bin 330 lira artarak, 2020 yılında 58 milyon 253 bin 561 liraya çıktı.

Yönetim Kurulu Başkanı beş ayrı yerde

Yönetim Kurulu Başkanı Davut Arpa, eski AKP milletvekili olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın eski danışmanı. Beş ayrı yerde görev yapan Arpa’nın özgeçmişi şöyle:

“AKP Bilecik eski Gençlik Kolları Başkanı Davut Arpa, 2012-2017 yılları arasında TBMM’de 24, 25 ve 26. dönemlerde milletvekili danışmanı olarak görev yaptı. 2017 yılında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde Genel Müdür Danışmanlığı görevini yürüttü.

Arpa, bu kurumda 2018 yılında İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı görevine getirildi. 2018-2020 yılları arasında İnsan Kaynakları Daire Başkanı olarak görev yapan Arpa, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu’nun 23.02.2021 tarihli kararı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Arpa;  Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı, Tarım Kredi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (TAREKSAV) Yönetim Kurulu Üyesi, Tarım Kredi Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Kredi Birlik Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.