TürkiyeEkonomiİfade ÖzgürlüğüManşet

Covid-19 gölgesinde 2020 Türkiyesi: Ülke birçok alanda sınıfta kaldı

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Covid-19 gölgesinde 2020 Türkiyesi isimli bir çalışma hazırladı. Bu çalışmada 2020 yılı sağlık, ekonomi, demokrasi, eğitim sosyal politika ve dış politika başlıklarıyla ele alındı.

Cumhuriyet’in haberine göre, çalışmada şu sonuçlar ortaya kondu:

Türkiye son sırada

Türkiye, 36 ülkenin sağlık, ekonomi ve iletişim yeterliliği üzerinden değerlendirildiği Covid-19 Küresel Müdahale Endeksi’nde 100 üzerinden 38.1 puanla en alt sıralarda yer aldı.

Covid-19 dirençlilik sıralamasında ekim ayında 53 ülke arasında 30’uncu olan Türkiye, kasım ayında 45’inci sıraya düştü. 2020 yılının yalnızca ilk dokuz ayında yurtdışında çalışmak için gerekli olan belgeyi Türk Tabipleri Birliği’nden isteyen hekimlerin sayısı ise 702 oldu.

Fotoğraf: DHA

En yüksek enflasyona sahip 15 ülkeden biri

Dünya Sefalet Endeksi’nde 96 ülke arasında Türkiye ekonomisi, 2020 tahminlerinde dördüncü sırada yer aldı. Türkiye; AB, OECD, G20 ülke gruplarında en yüksek enflasyona sahip ülke konumuna geldi. Dünya ülkeleri sıralamasında da 190 ülke arasında en yüksek enflasyona sahip 15 ülke arasına girdi.

İşsizlik bakımından dünyanın en kötü 20 ülkesinden biri olan Türkiye, genç işsizliği bakımından ise dünyanın en kötü 35 ülkesinden biri oldu. Gelir adaleti bakımından Türkiye, Meksika ve Şili‘nin ardından sondan üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye, özgür olmayan ülkeler kategorisinde

Türkiye son 10 yılda hesap verebilirlik alanında 65, hukukun üstünlüğü alanında 60, yönetimde etkililik alanlarında ise 50 sıra geriledi ve Lübnan, Cezayir, Nijerya gibi ülkelerle aynı seviyelere geldi. T

ürkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında hukukun üstünlüğü sıralamalarında en hızlı gerileyen ülke oldu. Dünya Özgürlükler Endeksi’nde ise 100 üzerinden 32 puanla özgür olmayan ülkeler kategorisinde değerlendirildi. Türkiye, Burundi ve Mali ile birlikte son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği üç ülkeden biri oldu.

Eğitim konusunda da sıralama kötü

Türkiye, 2010 yılında nitelikli eğitime erişimde 102. sıradayken, 2020 itibariyle 118. sıraya düştü.

Öğrencilere yüksek kalitede, eşitlikçi ve verimli bir eğitim sunabilmede ise 41 ülke arasında Macaristan’dan sonra en kötü durumdaki ülke oldu.

Küresel Emeklilik Endeksi’nde sonda üçüncü sırada

163 ülkenin temel insani ihtiyaçlar, iyilik hali ve fırsatlar üzerinden değerlendirildiği Toplumsal İlerleme Endeksi’nde Türkiye 92. sırada yer alarak son bir yılda 20 sıra geriledi.

Ayrıca, 39 ülkenin emeklilik sistemlerinin yeterlilik, sürdürülebilirlik, sağlamlık kategorileri üzerinden değerlendirildiği Küresel Emeklilik Endeksi’nde de Türkiye sondan üçüncü sırada yer aldı.

Barışçıl ülkeler sıralamasında son sırada

Siyasi istikrarsızlığın, siyasi terörün ve muhalefeti susturma girişimlerinin artması nedeniyle Türkiye, barışçıl ülkeler sıralamasında 163 ülke arasında 150’nci sıraya geriledi ve Avrupa’daki ülkeler arasında ise son sırada yer aldı. Pasaport gücü bakımından da 199 ülke arasında 95’inci sırada yer aldı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.