COP26Manşet

[COP26] Çin İklim Özel Temsilcisi: Emisyonları azaltmada gelişmiş ülkeler daha hızlı hareket etmeli

0

Çin’in iklim özel temsilcisi Şie Cınhua, İskoçya’nın Glasgow şehrindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi‘nde (COP26) basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çin’in  dünyanın en büyük karbon salımında bulunan ülke konumunu “özel bir gelişme aşamasında” olmasına bağlayan Şie, ilerleyen süreçte karbon emisyonunun azaltılabileceğini belirtti.

Çin’in iklim değişikliğiyle mücadele konusunda mümkün olan en büyük çabayı gösterdiğini ifade eden Şie, ülkesinin kömürle çalışan termik santrallere olan bağımlılığını mevcut durumdan daha hızlı dizginleyemeyeceğini aktardı. Şie, “Sadece söz vermiyoruz, verdiğimiz sözleri gerçek eylemlerle yerine getiriyoruz” dedi.

Asıl sorumluluk ABD ve AB’de

2015’te Paris İklim Anlaşması müzakere sürecinde önemli rol oynayan özel temsilci Şie, doğaya zarar veren karbon emisyonlarını azaltma konusunda Çin’in değil ABD ve diğer gelişmiş ülkelerin daha hızlı hareket etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Geçen yıl güncellenen Ulusal Katkı Beyanı‘nda karbon emisyonunun 10 yıl içerisinde azaltmaya başlama ve 2060 yılına kadar net sıfır karbon seviyesine ulaşma sözü veren Çin 2030 itibariyle güneş enerjisi kapasitesini 1,200 gigavata çıkaracağını belirtmişti.

Çin Glasgow’da düzenlenen İklim Zirvesi’ne lider düzeyinde katılmıyor. Devlet Başkanı Xi Jinping, dün COP26 iklim konferansına yaptığı yazılı açıklamada, gelişmiş ülkeleri iklim kriziyle mücadelede “gelişmekte olan ülkelerin daha iyisini yapmalarına yardımcı olmak için destek sağlamaya” çağırdı ve herhangi bir yeni önemli taahhütte bulunmadı.

More in COP26

You may also like

Comments

Comments are closed.