DünyaEkolojiManşet

Çin’de rekor hava kirliliği: Okullardaki açık hava etkinlikleri yasaklandı, otoyollar kapatıldı

0

Son aylarda tedarik zincirlerinin katı emisyon hedefleri ve fosil yakıtlardaki rekor fiyatlar nedeniyle bir enerji kriziyle sarsılan Çin, kömür üretimini ve tüketimini artırdı. Ülkedeki hava kirliliği ise rekor seviyeye ulaştı.

Cuma günü kuzey Çin’i yoğun bir sis örtüsü kapladı. Bazı bölgelerde görüş mesafesi 200 metrenin altına düştü.

Açık hava etkinliklerine yasak

Şubat ayında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan başkentteki okullara beden eğitimi derslerini ve açık hava etkinliklerini durdurmaları talimatı verildi.

Şanghay, Tianjin ve Harbin gibi büyük şehirlere giden otoyollar görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle kapatıldı.

Sınır değerlerin çok üstünde

Pekin‘deki ABD büyükelçiliğinde bir izleme istasyonu tarafından tespit edilen kirlenme, genel nüfus için “çok sağlıksız” olarak tanımlanan seviyelere ulaştı.

Akciğerlerin derinliklerine nüfuz eden ve solunum yolu hastalıklarına neden olan küçük partikül madde seviyesi sınırın çok yukarısına çıktı.

Pekin hükümeti, kirliliği olumsuz hava koşulları ve bölgesel kirliliğin yayılmasına bağladı ve sisin cumartesi akşamına kadar devam edeceğini söyledi.

COP26’da Çin eleştirisi

İklim değişikliğinden sorumlu sera gazlarının yayılımında en büyük paya sahip olan Çin, COP26 müzakereleri için bu hafta İskoçya‘da biraraya gelen liderler tarafından da eleştiriliyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, şahsen katılmayacağını duyurmuş, dünya liderlerinin katıldığı zirveyeye yazılı bir metin göndermişti. Bu yazılı metinde yeni bir iklim hedefi sunulmaması tepki toplamıştı. Çin, enerjisinin yaklaşık yüzde 60’ını yanan kömürden üretiyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.