Kanal İstanbulDoğa MücadelesiManşet

‘Çılgın Projeler’ kitabının tanıtım buluşmasında, ‘Kanal İstanbul’ paneli

0

Yeşil Düşünce Derneği tarafından düzenlenen, “Çılgın Projeler” kitabının lansman toplantısı 21 Nisan Cumartesi 11.30’da Kadıköy Mecra’da gerçekleşiyor. Kitabın tanıtım etkinliğinde ayrıca ‘Kanal İstanbul’un Ekolojik, Ekonomik ve Sosyal Boyutu’ başlıklı bir panel de düzenlenecek.

Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım buluşmasında Cihan Uzunçarşılı Baysal, Hande Paker, Akgün İlhan’ın yanısıra Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması’ndan temsilcilerin sunumları ile de Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul’a ve geleceğe maliyetini konuşmak üzere  bir panel ve forum gerçekleştirilecek.

“Çılgın Projeler”, 2013 Ekim ayında Yeşil Düşünce Derneği tarafından aynı isimle geçekleştirilen uluslararası konferansın sonuç kitabı. Dernek, kitabın bugün yayına alınma nedenini, “O zamandan bugüne 3. Köprü tamamlandı, Akkuyu Nükleer Santralı’nın reaktör binalarının yapımı için inşaat lisansı verildi ve İstanbul’un büyük kabusu Kanal İstanbul tekrar gündeme alındı. Bu hassas durumda Çılgın Projeler’in ekolojik, ekonomik, ve sosyal maliyetinin tartışıldığı bu konferansın sonuç kitabını yayınlamaya karar verdik” şeklinde açıklıyor.

Etkinliğe dair Yeşil Düşünce Derneği’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“İnsanların gerçek ihtiyaçlarını karşılamayan, doğanın haklarını hiçe sayan projeler sürdürülemezdir. Koruma altındaki bölgelerde altın madenciliğine verilen izinler, inşa edilen ya da edilmek üzere olan nükleer santraller, Boğaz’ın yanına açılması planlanan yeni kanal, milyonlarca ağacı katleden 3. bir köprünün inşası; halihazırda kırılgan olan ekosistem üzerindeki baskıyı daha da yoğunlaştırmakta.

“Ne pahasına olursa olsun büyüme” anlayışı, bir başka deyişle, kısa görüşlü ekonomik büyüme odaklı uygulamalar günümüzde toplumların esenliğine en büyük tehditlerden biridir. Oysa, hükümetler, vatandaşlarına yaşamları üzerinde önemli etkileri olacak bu projelerin karar alma süreçlerine katılım hakkı tanımıyor.

Bu kitapta Türkiye ve Güney Avrupa ülkelerindeki “gereksiz” ve “empoze” edilmiş projelerin bir dökümü, bu projelere karşı yürütülen mücadelelerde edinilmiş deneyimler yer alıyor. Karar alma süreçlerinde katılımcılığı arttırmanın olası yolları tartışılıp, yerel ekolojik hareketleri nasıl güçlü kılabiliriz sorusu üzerine fikir alışverişinde bulunuluyor. Bunun dışında kısa görüşlü ekonomik büyüme odaklı uygulamaların tek seçenek olmadığı, doğa ve toplumla barışık Yeşil Dönüşüm politikalarının ekonomik büyüme ve istihdam yaratabilme kapasitesi açısından izlenen politikalardan ne derece üstün olduğunu görüyoruz.

2013 Ekim ayında Yeşil Düşünce Derneği tarafından geçekleştirilen Uluslararası Çılgın Projeler Konferansı ile büyüme odaklı kentsel gelişimin sonuçları tartışılmıştı. O zamandan bugüne 3. Köprü tamamlandı, Akkuyu Nükleer Santralı’nın reaktör binalarının yapımı için inşaat lisansı verildi ve İstanbul’un büyük kabusu Kanal İstanbul tekrar gündeme alındı. Bu hassas durumda Çılgın Projeler’in ekolojik, ekonomik, ve sosyal maliyetinin tartışıldığı bu konferansın sonuç kitabını yayınlamaya karar verdik. Kitap tanıtım toplantısında aynı zamanda Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul’a ve geleceğe maliyetini konuşmak üzere de bir panel ve forum gerçekleştireceğiz.”

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.