DoğaManşet

Çıldır Gölü’nde bir ilk: Sütlabi ördeği görüntülendi

0
Fotoğraflar: AA

Kars‘ın Arpaçay ilçesine bağlı Taşbaşı köyü mevkisinde çalışma yapan Kuzey Doğa Derneği ekibi, Çıldır Gölü‘nde sütlabi ördeğinin varlığını tespit etti.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, düzenli olarak yaptıkları kuş gözleminin meyvesini aldıklarını söyledi.

‘Bu yıl erken buzlanma yaşandı’

Çıldır Gölü’nün hem yaz hem de kışın büyük öneme sahip olduğunu anlatan Çoban, “Doğu Anadolu Bölgesi’nde en büyük göllerden olan Çıldır Gölü’nde yaptığımız gözlemlerde daha önce Kars’ta görülmemiş sütlabi ördeğini tespit ettik. Tabii kış için beklediğimiz türler arasındaydı ama bugüne kadar görememiştik.” dedi.  ,

Sütlabi ördeği

Sütlabi ördeği ile birlikte Kars’ta görülen kuş türü sayısı 307’ye yükseldi. Fotoğraf: AA

Kars’taki sulak alanların bu yıl erken buzla kaplandığını belirten Çoban AA muhabirine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bu sene hızlı bir soğuma gerçekleşti. Bu nedenle Doğu Anadolu’daki birçok sulak alan dondu. Çıldır Gölü’ndeki sulak alan, gölün ana damarlarından biri ve donmadı. O nedenle etraftaki bütün kuşlar buraya toplandı. Bu sütlabi ördeği de buraya toplanan kuşlar arasında tespit ettiğimiz bir birey. Keşfettiğimiz sütlabi ördeği, kış formunda ve bir yaşındaydı. Bu güzel bir keşif çünkü Türkiye’de çok fazla alanda gözükmüyor.”

Çıldır Gölü

Sütlabi ördeğinin görüntülendiği Çıldır Gölü bu sene erken buzlanma yaşadı

Kuş türü sayısı 307’ye yükseldi

Sütlabi ördeğinin Çıldır Gölü’nde görülmesiyle Kars’taki kuş türünün 307’ye yükseldiğini bildiren Çoban, kışın her tarafın donması nedeniyle kuşların su olan yerlerde toplandığına işaret etti.

Çoban, sulak alanların kuş türlerinin gözlenmesi ve kayıt altına alınması bakımından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Ördek, denizcil bir tür, baktığınız zaman daha çok deniz ve sulak alanların birleştiği yerlerde, biraz daha ağaç ve ormana ihtiyaç duyuyor. En önemli özelliği aslında yuvalarını ağaçlardaki deliklere yapıyor ve yavrularını orada yetiştiriyor. Yavruları büyüyünceye ve belli bir zamana gelinceye kadar hiç suyu görmüyorlar. Sonra o yuvalardan atlayarak suya ulaşmaya çalışıyorlar.”

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.