Doğa MücadelesiManşetYerel

CHP’li Öztunç: İskenderun halkı yalnız değil

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Maraş Milletvekili ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İskenderun‘un Akçay Mahallesi‘nde yapılması planlanan taş ocağı ve kırma tesisi projesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Öztunç, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliği gereğince yapılacak olan halkın katılımı toplantısına, halkın katılımının engellendiğini belirtti.

Toplantıdan bir gün önce getirilen eylem, gösteri, toplantı ve etkinlik yasağı sebebiyle halk toplantıya katılamazken, halkın bölgeye girmesine de izin verilmedi.

Bölgeye girilmesi engellendi

Öztunç, projeyle ilgili görüşlerin alınması gereken toplantıya halkın ve yaşam savunucularının alınmadığını şöyle anlattı:

İskenderun’da halkın katılımı toplantısı tarihinden bir gün önce, alelacele biçimde eylem, gösteri, toplantı ve etkinlik yasağı getirildi. Böylece, taş ocağı projesiyle ilgili bilgilendirmelerin yapılması ve yurttaşların projeyle ilgili görüşlerinin alınması gereken toplantı, yurttaşlar olmadan gerçekleştirildi. Bölgedeki çevre örgütleri, avukatlar, meslek kuruluşları ve yaşam savunucularının toplantının olduğu bölgeye girmesi engellenmek istendi.”

‘İtirazlar değerlendirilmedi’

CHP’li Milletvekili Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin, çevre örgütlerinin ve mahalle halkının itirazlarını değerlendirmediğini şu şekilde anlattı:

Mahalle sakinlerinin köylülerin, halihazırda var olan maden ve taş ocaklarından rahatsız olduklarını, meyve bahçelerine, zeytin ağaçlarına ve yaylalarında suyun kullanılamaz hale geldiğini topraklarını korumak istediklerini belirtmeleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkileri ÇED yönetmeliğinin ruhuna aykırı bir şekilde kahvehaneye girerek kapalı kapılar ardında gizli bir şekilde tutanak tutmaya çalışmış, çevre örgütlerinin, mahalle halkının itirazlarını değerlendirmemiş, halkın kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya gelmesine, arbede ve gözaltıların yaşanmasına sebep olmuşlardır.

Toplumun demokratik haklarını kullanmasının önünde bir engel teşkil eden bu uygulamalar, dün Arsuz’da bugün İskenderun’da yarın başka bir yerde gelenek haline getirilmek istenmektedir.”

‘AKP, halkı gözetmiyor’

AKP tarafından halkın taleplerinin görmezden gelindiğinin altını çizen Ali Öztunç, bu tür hukuksuzlukların terk edilmesi gerektiğine vurgu yaptı:

Ülkemizin doğal kaynaklarının ekonomik ve ticari kar hırsıyla sermaye tarafından talan edilmesine artık bir son verilmesi gerekmektedir.

AKP iktidarı uygulamalarında halkı gözetmemekte, halka rağmen ülkenin tüm yaşam alanlarını, doğal varlıklarını yok etmektedir. Plansızca, üstten inme kararlar ile yurttaşların yaşam alanları hakkında hüküm kurulmakta, yurttaşın buna dair talep ve itirazları ise kamu kurumları eliyle bastırılmaktadır. Bu hukuksuz uygulamalar terk edilmeli, halkın haklı talepleri karşılanmalıdır.”

You may also like

Comments

Comments are closed.