ManşetTarım-GıdaTürkiye

CHP’li Karaca: Gıda krizi inanılmaz boyutlarda, acil önlem alınmalı

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, gıda enflasyonu ve gıda kriziyle ilgili acil önlem çağrısında bulundu.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, sahada yaptıkları çalışmalarda gıda krizinin inanılmaz boyutlara ulaştığını tespit ettiklerini belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gıda enflasyonunun sebeplerinin araştırılması için komisyon kurulması teklifi sunmuş olduklarını hatırlatan CHP’li Gülizar Biçer Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde “Gıda Enflasyonu Komisyonu” kurulması çağrısında bulundu.

İlgili haber: CHP’den gıda krizi için araştırma komisyonu talebi: Yarın değil, şimdi

Beslenme hakkı ihlallerinin yarattığı hasarın geri dönülemez olduğunu söyleyen Karaca, Türkiye’nin üreten değil, ithal eden ülke konumundan derhal çıkması gerektiğini, ard arda gelen zamlar ve enflasyon karşısında perişan olan vatandaşların güvenilir gıdaya erişim engellerinin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Makas açıldı: Gıda enflasyonu rekoru

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO verilerine atıfta bulunan Gülizar Biçer Karaca; “FAO verilerine göre Nisan’da yıllık artış yüzde 29,81 oldu. TÜİK’in son açıkladığı enflasyon verilerine göre Türkiye’de Nisan’da yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 89,10 olarak kaydedildi. Böylelikle küresel gıda enflasyonu ile Türkiye gıda enflasyonu arasındaki makas rekor kırdı. Türkiye’de gıda enflasyonu, küresel gıda enflasyonundan Nisan’da rekor negatif ayrışma yaşadı. FAO verilerine göre küresel gıda fiyatları Nisan’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,81 artış kaydetti” dedi.

İlgili haber: CHP’li Biçer Karaca: Gıda güvenliği iklim krizinin sonucudur

“Küresel gıda enflasyonu ile Türkiye’de yaşanan gıda enflasyonu karşılaştırıldığında, Türkiye aleyhine makas ne yazık ki rekor seviyeye çıktı” ifadelerini kullanan Karaca TÜİK verilerine işaret etti:

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Nisan’da Türkiye’de yıllık gıda enflasyonu yüzde 90,8 olarak gerçekleşti. Yani, Türkiye’de gıda enflasyonu küresel gıda enflasyonun 61 puan üzerinde yer aldı.”

Gıda enflasyonunun sebeplerinin belirlenerek gerekli çözüm önerilerinin tespit edilmesinin zorunlu ve acil olduğunu belirten Karaca son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Ancak sorunların tespit edilmesi tek başına yeterli değildir. Tespit edilen çözüm önerilerinin uygulamaya geçirilebilmesi için başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere kurumsal kapasitelerin artırılması, bu bağlamda yapılacak araştırma, tespit ve çözüm önerileri için sürekli olacak Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bir ‘Gıda Enflasyonu Komisyonu’ kurulması, gıda enflasyonunun temel sebeplerinden olan tarım sektöründeki sorunların belirlenebilmesi ve çözüm üretilebilmesi için Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ile ortak bir çalışmanın yürütülmesi ve bütün bu uygulamaların hayata geçirilebilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerinin belirlenebilmesi gereklidir. Bu bağlamda TBMM’de araştırma komisyonu kurulması acil ve önceliklidir.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.