Doğa MücadelesiManşetYerel

CHP’li Erbay: Sandras ölürse Muğla ölür

0

Sandras Dağı’nda doğayı ve ekolojik yaşamı katledecek maden sahalarına yönelik verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı CHP Muğla Milletvekili Avukat Burak Erbay‘ın açtığı davada bilirkişi heyeti maden sahasında keşif yaptı.

Bilirkişi heyetinin keşfini inceleyen CHP’li Burak Erbay, sonrasında açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya Eğitim-Sen Köyceğiz Şubesi, Köyceğiz Doğa Derneği, CHP Köyceğiz Kadın Kolları, ADD Köyceğiz Şubesi, MUÇEP ve Sandras Platformu temsilcileri katıldı.

‘Doğal güzelliklerimiz peşkeş çekiliyor’

“Doğamıza ve yaşam hakkımıza sahip çıkmak için buradayız” diyen Erbay, “İktidar sahipleri doğal güzelliklerimizi peşkeş çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz de buna karşı direniyoruz. Bu bölgede bir maden sahası için verilen ÇED Gerekli Değildir kararına karşı açtığımız bir dava vardı. Bu davanın keşfi yapıldı. Biz de keşfi yakında takip ettik. Bu konunun takipçisi olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yazın yaşanan orman yangınlarında eşsiz güzellikteki ormanların büyük oranda tahrip olduğunu hatırlatan CHP’li vekil, “Ağaçlarımız yanmış, yaban hayatımız yok olmuştu. Şimdi de bu maden ruhsatlarına izin verilirse daha fazla ağaç kesilecek ve en önemlisi de bölgemizin yaşam kaynağı olan yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımız büyük zarar görecektir. Bölgemiz kuraklığa teslim olacak, doğal güzelliklerimiz yok olacaktır” ifadesini kullandı.

‘Daha önce kazandık yine kazanacağız’

Doğaya ve topraklarına sahip çıkmak için mücadele verdiklerini belirten Erbay, “Bugün burada olan, bu mücadeleye destek veren herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte doğamızı, topraklarımızı ve sularımızı savunuyoruz. Bu topraklar bize atalarımızdan miras kaldı. Bizim görevimiz, aldığımız bu mirası çocuklarımıza ve bizden sonra gelecek kuşaklara daha güzel bir şekilde bırakmaktır” dedi.

Erbay açıklamasında “Daha önce de doğamızın katledilmesine karşı mücadele etmiş ve başarılı olmuştuk. Şimdi de bütün doğasever hemşerilerimizle birlikte mücadele ederek bu katliama izin vermeyeceğiz. Biliyoruz ki Sandras ölürse Muğla ölür” ifadelerini kullandı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.