Koronavirüs SalgınıDoğaManşet

CHP’li Biçer: İktidar izolasyon ortamında yangından mal kaçırmaya çalışıyor

0

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, tüm dünyanın Covid-19 virüsüne karşı mücadele ederek seferberlik ilan ettiği bir dönemde Türkiye’de doğa hakkı ihlallerinin hız kesmeden devam ettiğini söyledi. Biçer Karaca  “Tüm dünyada salgından çıkarılan anlam doğa ile uyumlu bir yaşam iken, bazıları bu krizi fırsata çevirmeye çalışıyor” dedi.

‘Cerattepe’yi unutmadık’

Artvin Valiliği’nin 15 Temmuz 2016 sonrasında OHAL Kapsamında ardı ardına duyurduğu yasakları hatırlatan CHP’li vekil, şunları söyledi:

“Tüm ülke sosyal izolasyon içerisindeyken, yangından mal kaçırma deyimini akla getiren idari düzenleme ve eylemlerle karşılaşıyoruz. AKP iktidarı sokakların, meydanların tenhalaştırılmasını fırsat olarak mı görüyor şüphesinden kendimizi alamıyoruz. Nitekim, OHAL uygulamaları kapsamında, Artvin’de Cerattepe direnişi kırmak için birbiri ardına alınan eylem yasaklarının, madenci firmanın Cerattepe yarattığı tahribatlara karşı toplumsal muhalefeti nasıl durdurduğunu deneyimledik. Benzer uygulamaların tekrar vücut bulmaması, toplumsal mücadelenin #evdekal kampanyasına uyum sağlamasının hükümete her istediğini yapabilme hakkı tanımadığını vurgulamak istiyoruz. “

Koronavirüse karşı tüm ülkede hayata geçirilmeye çalışılan izolasyon tedbirleri sürerken, Biçer-Karaca’nın tespit ettiği hükümetin kimi girişimleri ve CHP’nin talepleri şöyle:

Odabaşı Köprüsü, Mimar Sinan tarafından 16. yüzyılda Osmanlı’nın sefer güzergahında inşa edildi. Kesme taştan yapılan, 39 metre uzunluğunda, 5 metre 35 santimetre genişliğindeki köprü, elips şeklinde üç yuvarlak kemerden oluşuyor. Fotoğraf: Sözcü

Kanal İstanbul için ihale yapılacak

Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden inşası için 26 Mart Perşembe günü ihale düzenlenecek. Birçok kamu hizmetinin askıya alındığı, yargı mercilerine başvuru sürelerinin dahi durdurulduğu dönemde, kamu kaynaklarını bu ihaleye harcamanın maksadı nedir? Derhal bu ihale ertelenmeli, kamu kaynakları ve bütçeleri sağlık için, halk için kullanılmalıdır.

Doğal alanlar yapılaşmaya açılıyor

16 Mart’ta yayınlanan yönetmelik değişikliği ile koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya ve yüksek yoğunluklu faaliyetlere açılması planlanıyor. Hükümet, bir yandan doğal sit olarak ilan ettiği bölgeleri merkezi hamlelerle yönetimi altına alıyor, yönetmelik ve ilke kararları ile bu alanları yapılaşmaya açmaya çalışıyor. Sorduğumuzda ise bunun adının koruma olduğunu söylüyor.

İngilizlerle nükleer anlaşması

EÜAŞ’ye ait yurt dışında faaliyet gösteren EÜAŞ International ICC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

Salda’da inşaat başladı

Millet Bahçesi ihalesini alan firma, inşaat faaliyetlerine başladı. Firma, Salda Gölü çevresine konteynerler getirdi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirledi.

Hemşin’de TOKİ yıkımları

Rize Hemşin’de, kamulaştırma kararı iptal edilen taşınmazlarla ilgili Acele Kamulaştırma kararı alınmıştı. Hemşin Belediyesi ve TOKİ, Acele Kamulaştırma işlemleri kapsamında henüz tescil ve bedel tespiti yapılmadan taşınmazlar yıkılmaya çalışıyor.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.