İklim KriziManşetTürkiye

CHP’li Ali Öztunç: Paris Anlaşması için neyi bekliyorsunuz?

0

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye‘nin Paris Anlaşması‘nı Meclis’ten geçirerek onaylamadığını hatırlatarak, 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı‘nda (COP 26) ne anlatılacağını sordu.

Öztunç, “Paris Anlaşmasını bir türlü TBMM’ye getirmeyen AKP, COP 26’da ne anlatacak çok merak ediyoruz. Kuraklığı mı, ormansızlaşmayı mı, selleri mi, dere yataklarındaki yapılaşmaları mı ? Korkarız ki millet bahçerini anlatıp, boş boş yüzlerine bakacaklar” dedi.

26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihlerinde İskoçya‘nın Glasgow şehrinde yapılacak.

‘İklim kriziyle mücadele için bir çaba yok’

İklim kriziyle mücadele noktasında iktidarın hiçbir adım atmadığını kaydeden CHP’li Öztunç, yaşanan doğa tahribatlarının Paris Anlaşması’nı yürürlüğe koymamak için direnen zihniyetin ürünü olduğunu ifade etti:

Tüm dünyada iklim krizi ve bu krizin getirdiği etkiler gitgide artarken, konferansta iklim değişikliği ile mücadelede kat edilen yollar tartışmaya açılıyor. AKP iktidarına baktığımızda ise iklim krizi ile mücadele konusunda ortada ne kat edilen bir yol var ne de bir çaba. Ülkemizde pek çok felaket gerçekleşiyor, susuzluk, kuralık giderek artıyor ama iktidar hala Paris İklim Anlaşmasını meclise getirmedi. Geçtiğimiz yasama yılında da halkın yararına olmayan, sırf kendi kısıtlamalarına devam etmek için onlarca kanun AKP tarafından geçirildi. Yaşadığımız yüzlerce doğa tahribatı, yangın, sel felaketi, müsilaj sorunu ve daha nicesi iklim krizi ile mücadele etmeyen, Paris Anlaşmasını yürürlüğe koymamak için direnen zihniyetin ürünüdür.”

‘İklim krizi daha da derinleşiyor’

Öztunç, Türkiye’de atılan adımlarla iklim krizinin daha da derinleştiğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Anlaşma gereği herkesin, sera gazlarını azaltılmak, yenilenebilir enerji üretimine hız vermek ve küresel ısınmayı 2°C’nin altına indirgemekle yükümlü olduğunu aktaran ÖZTUNÇ, “Şimdi bu konferansta da ülkelerin attığı adımlar değerlendirilecek ve neler yapılması gerektiği tespit edilecek. Anlaşmanın yürürlüğe konmaması bir yana iktidar, tüm bu hedeflerin yanından bile geçemiyor. Varsa yoksa, beton dökme, orman yok etme, rant yaratma üzerine bir mantıkla iklim krizini daha da derinleştiriyorlar.”

‘Bir an önce Paris Anlaşması meclise getirilmeli’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Millet bahçeleriyle ekolojik koridorlar inşa ediyoruz, plastik poşetlerle sıfır atık projesi gerçekleştirdik” sözlerinin iklim kriziyle mücadelede sahici ve samimi olmadığını dile getiren CHP Maraş Milletvekili, fosil yakıtlara destek vererek ne sera gazının azaltılabileceğini ne de iklim kriziyle mücadele edilebileceğini kaydetti:

Kömüre, fosil yakıtlara destek vererek ne sera gazını azaltabilir ne de iklim kriziyle mücadele ettiğinizi söyleyebilirsiniz. Diğer ülkeler adil dönüşümü, kömürden çıkışı, karbon vergilerini ve kredilerini tartışırken AKP hala kasıtlı olarak oluşturduğu suni planlarla havanda su dövüyor, kendi de dahil herkesi oyalıyor. Bir an önce Paris Anlaşması meclise getirilmeli, iklim kriziyle mücadelede gerekli plan ve takvim oluşturulmalıdır.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.