ManşetSivil ToplumTürkiye

Çevresel Sürdürülebilirlik Alanında Dijital Dönüşüm Fonu başvuruları başladı

0

Sivil Toplum için Destek Vakfı, çevresel sürdürülebilirlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının (STK) dijital dönüşümünü desteklemek amacıyla oluşturduğu Çevresel Sürdürülebilirlik Alanında Dijital Dönüşüm Fonu için başvurular başladı.

Çevresel Sürdürülebilirlik Alanında Dijital Dönüşüm Fonu’na Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan temiz su ve sıhhi koşullar, erişilebilir ve temiz enerji, iklim eylemi, sudaki yaşam ve karasal yaşam alanlarından en az birinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları başvurabiliyor. STK’lerin başvurularında dijital dönüşüm stratejilerini ve ortaya koymak istedikleri değişimleri belirtmesi gerekiyor.

Vakıf, fonu European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ve Turkey Mozaik Foundation iş birliğiyle hayata geçirmişti.

Başvuru şartları

Fona başvuru kriterleri ise şöyle:

  • Türkiye’de kurulmuş dernekler, vakıflar ve kooperatiflerle diğer kar amacı gütmeyen (üniversitelerin ilgili merkezleri, vb.) kuruluşlar, (Çevresel sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren inisiyatif, platform, vb. benzeri tüzel kişiliğe sahip olmayan birliktelikler, tüzel kişiliğe sahip bir ev sahibi kuruluş üzerinden programa başvurabilir. Farklı kişi, kurum ve inisiyatiflerin oluşturduğu platform gibi bir birliktelik adına başvuru yapıldığında, ev sahibi kuruluş ile ilgili platform arasında imzalanan bir iyi niyet sözleşmesinin başvuru ile birlikte sunulması gerekir.)
  • Başvuru sahibi STK’nın en az bir senedir sahada aktif olarak çalışıyor olması,
  • Başvuran kuruluşun 2020 yılı gelirlerinin 30.000 TL ile 2.000.000 TL arasında olması (tüm bağışlar kişisel/kurumsal bağışlar, faiz gelirleri, kambiyo gelirleri ve kayıt altına alınmış ayni bağışlar dahil olacak biçimde),
  • Programa çalışmalarının odağı “temiz su ve sıhhi koşullar”, “erişilebilir ve temiz enerji”, “iklim eylemi”, “sudaki yaşam” ve “karasal yaşam”dan en az biri olan kuruluşlar başvurabilir.
  • Başvuru sahibi kuruluşların dijital dönüşüm çerçevesinde bir kurumsal gelişim ihtiyacına ve bu ihtiyacı hayata geçirecek kurumsal kapasite ve iradeye sahip olması gerekir.

STK’lerin başvuru aşamasında önerdiği dijital dönüşüm fikrinin aşağıdaki kategorilerden en az birini kapsayacak şekilde bir eylem bütünü ve bir stratejinin parçası şeklinde sunması bekleniyor:

  • Kurumsal verimlilik: STK’nin bilgi ve veri ile ilişkisini iyileştirmesi ve/ya da düzenlemesi, haritalama, veri tabanı oluşturma, yeni veri toplama biçimleri, yeni yazılımların satın alınması ve ekiplerin uyumunun sağlanması vb. gibi çalışmalar
  • Paydaşlarla iletişim: STK’nin kamuoyunu ve/veya hedef kitlesini mobilize edebilecek bir iletişim altyapısı oluşturulması, savunuculuk çalışmalarında sözünün daha anlaşılabilir olması için verinin görselleştirilmesi çalışmaları, mevcut bir programın dijital ortama aktarılarak dönüştürülmesi vb. gibi çalışmalar
  • Gelir getirme potansiyeli olan ürün/hizmet geliştirme: Bağışçı ara yüzü, e-dükkan, çevrimiçi/kayıt temelli eğitim/sertifika programı oluşturma, bağışçı odaklı bilgilendirme için altyapı kurulması vb. gibi çalışmalar.

Fona başvuru yapmak isteyen kuruluşlar 22 Mart 2021 Pazartesi günü saat 10.00’a kadar başvurularını göndermeleri gerekiyor. STK’ler fondan en fazla 75 bin TL talep edebiliyor.

Fonla ilgili daha ayrıntılı bilgilere ve fon başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.