DünyaManşetUncategorized

Çevrecilerin büyük zaferi: Obama’dan Keystone projesine veto

0

ABD’de doğuracağı sonuçlar açısından çevreci grupların büyük tepkisini çeken Keystone XL boru hattının yapımı başkan Obama tarafından veto edildi.

2keystonea veto

Keystone XL boru hattı ile  Kanada’nın Alberta eyaletindeki Hardisty şehrinden ABD’nin Nebraska eyaletindeki Steele city’ye katarn kumullarını taşınması planlanıyordu. Var olan boru hatlarına ilave olarak düşünülen KeysoneXL projesine çevreciler ve  Kanadalı yerli gruplar karşı çıkıyordu. Çevreci gruplar taşıma sırasında olası kazaların doğuracağı tahribata dikkat çekiyor, Kanadalı yerli kabileler ise boru hattının çevresel etkilerinin yanında kutsal mekanlarına yapılmış bir saldırı olarak görüyorlardı.

Katran kumullarının konvansiyonel petrole oranla %17 daha fazla karbon salımına yol açtığı da biliniyor.

ABD Başkanı Obama, ABD Kongresi ve Senatosu tarafından onaylanan Keystone XL petrol boru hattının yapımını veto etti. Başkan Obama, bu kararıyla  veto yetkisini son 5 yıl içinde ilk kez kullanmış oldu.

Başkan Obama’nın Keystone XL projesine karşı olduğunu defalarca açıklamasına rağmen veto konusunda nasıl bir tutum alacağı merakla bekleniyordu. Obama, veto gerekçesinde “emniyet, güven ve çevre gibi ABD ulusal çıkarları” noktalarına vurgu yaptı.

Keystone XL projesi ABD çevre mücadeleleri açısından sembolik bir öneme sahipti. Bu doğrultuda yıllardır kampanyalar yürüten çevreci gruplar Obama’nın veto kararı ile büyük bir kazanım elde etmiş oldular. Çevreciler mücadelenin henüz bitmediğini, fosil yakıtlara karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla yürütüleceğini, şimdi Başkan Obama’dan Keystone projesinin aktif olan mevcut hatlarıyla birlikyte tamamen iptal etmesini beklediklerini belirtiyorlar.

Yeşil Gazete

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.