Doğa Mücadelesi

“Çevre direnişleri değil, çevreyi kirletenler suçludur”

0

2005 yılında  5 Haziran Çevre Günü’nde yaşanan olaylarla ilgili Koza Altın’ın sahibi Akın İpek, yargılandığı davada sanık sıfatıyla ifade verecekti. Bu duruşmada şikayetçiler ve vekilleri olarak avukatlar kendisine sorular yöneltebilecekti. Fakat Akın İpek’in önceden gelip ifade verdiğini için bu olanak ortadan kalktı.

Bu durum üzerine sivil toplum örgütleri bir açıklama yayınladı. “Çevre direnişleri değil, çevreyi kirletenler suçludur” temasına sahip basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

ÇEVRE DİRENİŞLERİ DEĞİL, ÇEVREYİ KİRLETENLER SUÇLUDUR

Türkiye’de son bir yılda çevre direnişlerine karşı gerçekleştirilen yüzlerce gözaltı ve tutuklamayla, verilen idari para cezalarıyla birlikte, binlerce çevre direnişçisi hakkında soruşturma ve ceza davaları açıldı. Yaşamını, toprağını, suyunu savunanlar hakkında her fırsatta yeni davalar ve  soruşturmalar açılırken Bergama’da 2005 yılında çevrecilere karşı taşlı, sopalı saldırıyı organize eden ve bizzat yöneten Koza Altın Şirketinin patronu Akın İpek ve diğer şirket yetkilileri hakkında açılan davalarda usul eksiklikleri bitmek bilmiyor.

Hopa tutuklamaları başta olmak üzere, Tortum’da, Gerze’de, Yuvarlakçay’da, Ulukışla’da, Pazarcık’ta, Çine’de, Kayseri-Sarız’da ve diğer çevre direnişlerinin yaşandığı yörelerde Anayasa’da bir yurttaşlık görevi olarak tanımlanan, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını savunan çevreciler, baskı ve gözaltılara maruz kalıyor ve yargılanıyorlar. Onur Hamzaoğlu gibi onurlu bilim insanları, Dilovası’ndaki çevre ve halk sağlığı sorunlarına dikkat çektikleri için haklarında soruşturma açılıyor. Çevre Direnişçileri hakkında açılan davalar, bir yıldan daha kısa sürede sona erdirilerek haklarında hapis ve para cezaları veriliyor. Çevre haberleri yapan gazeteciler, çevreci direnişçilerinin avukatları, destekleyen kurumlar ve bilim insanları, kirli yatırımların sahibi şirketler tarafından haklarında tazminat davalarıyla susturulmak isteniyor.

Bütün bu gelişmelere kamuoyunun göz önünde yaşanırken 2005 yılında 5 Haziran Çevre Günü’nde çevre direnişçilerine yapılan saldırının azmettirici olan Akın İpek hakkında ancak altı yılda iddianame hazırlandı. Bergama Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Akın İpek hakkında; “kamu malına zarar verme, mala zarar verme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarına azmettirme suçunu işlediği” gerekçesiyle dava açıldı. Ancak bu davada sanık olan Akın İpek’in kendisinden şikayetçi olan çevrecilerin ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada ifadesinin alınması sağlanamıyor. Bu şekilde usulüne uygun bir yargılama yapılamadığı gibi Akın İpek, çevre direnişçilerine saldırmaktan “sanık” olduğunu kamuoyundan gizlemeye çalışmaktadır. Dava, zamanaşımına uğratılmak istenmektedir.

Siyanürlü altın, nükleer santral, termik santral, HES, çimento fabrikaları, taş ocakları ve geleceğimiz yok eden projelere karşı direnen yöre yurttaşlarına polis ve jandarma bu kirli şirketlerin özel güvenlik görevlisi gibi saldırmaktadır. Yargı kararlarını uygulamayanlar hakkında hükümette bulunan Bakanlar ve diğer idari amirleri soruşturma izni vermezken, çevre direnişçilerinin yargılanması kamuoyundaki adalete olan güven duygusunun ve inancın sarsılmasına yol açmaktadır. Bu nedenle Koza Altın Şirketinin 20 Eylül’de Gümüşhane’de yapılan Halkın Katılımı toplantısında altı yıl önce Bergama’da yaşanan olayların benzerleri yaşanmıştır.

AKP, her gün yenisini çıkarttığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle kanun tanımazlığa devam etmekte, sadece doğamızı değil hukuku da kirletmektedir. Hükümetin hukuk alanında yatırımcı şirketler lehine uyguladığı çifte standartlar, çevre direnişlerine karşı anti demokratik baskıları arttırmaktadır. Bergama’da çevre direnişçilerine saldıranlarla bugün Turgutlu’da aba altından sopa gösterenlerin bu cesaretlerini en fazla hükümetten aldıklarını biliyoruz.

Doğamıza, tarihimize, kültürümüze kasteden gerçek suçlular, yargılanana ve hesap verene kadar mücadelemiz devam edecektir.

ANKARA NÜKLEER KARŞITI PLATFORM

ANKARA TABİP ODASI

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU

DEVRİMCİ 78’LİLER FEDERASYONU

DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU

DİSK ANKARA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

HALKEVLERİ

İZMİR-BERGAMA-EŞME-SİVRİHİSAR-HAVRAN-KÜÇÜKDERE ELELE HAREKETİ

KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU

ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

PAZARCIK OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

TÜRKİŞ TEZ-KOOP-İŞ ANKARA 2.NOLU ŞUBESİ

TÜRK-İŞ TÜMTİS ANKARA ŞUBESİ

You may also like

Comments

Comments are closed.