EkolojiManşetYerel

Çevre Bakanlığı’nden Koza Altın’ın ÇED sürecine ‘ibret’ gibi iptal

0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kayyım yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri’nin Balıkesir Burhaniye‘deki Sübeylidere ve Avunduk mahallelerinde açılmak istenen altın madeninin ÇED sürecini iptal ettiğini duyurdu.

Şirketin başvurusu ÇED Yönetmeliği’ne aykırı bulundu. İptalin ana gerekçesi ise Balıkesir İl ve Tarım Orman Müdürlüğü’nün verdiği olumsuz görüş oldu.

Şirket, Kuzey Ege Bölgesi’ndeki Ovacık ve Çukuralan altın madenlerindeki cevherin azalması üzerine yakın bölgelerde üretim arayışına girmişti. Son olarak Burhaniye’deki Sübeylidere ve Avunduk mahallelerinde iki ayrı sahada altın madeni işletmek için Bakanlığa başvurmuş; Bakanlık da çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatmıştı.

Tarım ve zeytinlik arazisi içinde 

“Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı”na göre tarım arazilerinde kalan ocak sahalarında, patlatmalı altın madeni işletilmesi planlanıyordu.

Sübeylidere’de açılmak istenen altın ve gümüş madeni için 2 milyon 928 bin TL proje bedeli belirlenmişti. Şirket, ÇED raporuna göre, tarım arazilerinin üzerinde patlatmalı maden ocağı işletilecek, bu sırada ANFO olarak bilinen dökme patlayıcı ve dinamit kullanacaktı.  Ekonomik ömrü 36 ay olarak belirlenen projeyle birlikte bu süre zarfında 315 bin ton cevher çıkarılması düşünülüyordu.

Avunduk Mahallesi’nde de 7 milyon 871 bin TL yatırımla, tamamı orman alanından oluşan alanda patlatmalar yapılacaktı.

İki madenden çıkarılacak olan cevherler, yine Koza Altın’a ait olan ve siyanür havuzu bulunan Ovacık’taki altın madenine sevk edilecekti.

Zeytinlik olan maden sahası aynı zamanda yapımı süren Reşitköy Barajı’na 400 metre mesafede, Karınca Deresi‘nin de yakınında. Açılması istenen yeni ocakların  birinci derece arkeolojik SİT alanına olan uzaklığı 1.1 kilometre, köye olan uzaklığı ise 1,8 kilometre.

Av. Sarıca: Tehlike geçmiş değil 

Artı Gerçek‘e konuşan Ege Çevre ve Kültür Platformu Eş Sözcüsü Avukat İpek Sarıca şunları söyledi:

“Çok nadir de olsa olması gereken bir süreç işletilmiş. Sonlandırılması bizim açımızdan olumlu ama tehlike geçmiş değil, Avunduk’la ilgili süreç devam ediyor. Sübeylidere’de de dönem dönem Koza Altın Madeni şansını deniyordu. İliç örneği önümüzde…

Değil bu bölgede, dünyanın hiçbir yerinde açılmaması gereken bir maden çeşidi altın ocakları. Çevresindeki yaşamı yok ediyor. Açık ocak altın madeni işletmeciliği bir ekokırım suçudur. Aynı zamanda o bölgede yaşayan insanların da yaşamları tehlike altına giriyor.”

Burhaniye’de aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük altın madeni olan TÜMAD madeni bulunuyor ve bu madenin yakınlarındaki köylerde kanser vakalarının arttığı belirtiliyor.

Sarıca, “Bugün biz Düdüklü suyunu içmeye çekiniyoruz. Aynı zamanda insanların yaşam kültürünü de yok ediyor. Bir noktadan sonra kendisine muhtaç haline getiriyor. Bundan dolayı Koza Altın ve diğer şirketlerin ÇED süreçleri sonlandırılmalıdır” dedi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.