Doğa MücadelesiManşet

Cerattepe’deki bakır madeni Artvin’in geleceğini tehdit ediyor: “Ağır metaller ölüm ve zorunlu göç getirecek”

0

Cerattepe’de Cengiz İnşaat’a ait bakır madeni faaliyeti Artvin’in geleceğini olumsuz etkileyecek.

Bölgede maden faaliyetinin başlamasından kısa bir süre sonra madenden çıkan pasın (maden artığı) dereyi kirletmesi üzerine Yeşil Artvin Derneği, numune alıp resmi kurumlara başvuruda bulundu.

Rıfat Doğan’ın Artı Gerçek’te çıkan haberine göre, bölge halkının direnişine rağmen Cerattepe madeninde çalışma bütün hızıyla devam ediyor.

Devlet kurumları gelen başvurulara yanıt vermezken, kentte maden faaliyetinin aksamaması için baskı sürüyor.

“Artvin terk edilmiş kasabaya dönecek”

Artvin’in gelecekte madencilik faaliyetlerinden nasıl etkileneceğini anlatan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ve avukat Bedrettin Kalın Artvin’i ölümden başka bir şeyin beklemediğini söylüyor.

Karahan, “Bu Artvin’in sonu demek. Bu yerin üstünde görülen kısmı bir de yerin altında tünellere devam ediyorlar. Açık halde olduğu zaman ağı metaller havaya karışacak. O zaman olacakları tahmin etmek zor değil” diyor.

“Bu vahşetin durdurulması gerekiyor”

Cerattepe panelinde konuşan biyolog Ali Demirsoy’un sözlerini aktaran Karahan, Demirsoy’un maden çalışmasından dolayı olacak sarsıntılar nedeniyle ağır metallerin nasıl havaya karışacağını, bu ağır metallerin Artvinlileri nasıl zehirleyeceğini ve en sonunda bunun ölümlerle sonuçlanacağını anlattığını söyledi.

Madenin Artvin’de büyük bir göç başlatacağı uyarısında bulunan Karahan, “Kim durmak ister Artvin’de? Terk edilmiş kasabaya dönecek. Bu vahşetin bir an önce durdurulması gerekiyor. Başka bir dünyamız yok” dedi.

Yeşil Artvin Derneği’nin avukatı Bedrettin Kalın da maden faaliyeti nedeniyle bölgede yapılan ağaç kesiminin alanda büyük bir açıklık oluşturduğunu, maden çevresindeki köylere Cerattepe üzerinden gitmek isteyen köylülere de izin verilmediğini anlattı.

“Su kirlendi, hayvanlar hastalandı: Resmi kurumlara göre her şey yolunda”

Sulardaki kirlenmenin had safhaya ulaştığını ve bu nedenle hayvanlarda hastalıklar görüldüğünü anlatan Kalın, “Tehlikeli bir durum söz konusu. Buraya ilişkin daha önce numune alıp bir resmi kurumlara başvuruda bulunmuştuk ancak “maden kaynaklanan bir sakınca görülmemiştir” şeklinde cevap verdiler. Bu atıklarla ilgili “sakınca yoktur” cevabını da hiçbir inceleme yapmadan verdiler. Derede kirlenmenin çok açık görüldüğü yerler var. Üzerinde yağ birikmiş alanlar var. Bu nedenle hayvanlarda hastalıklar görüldü, konuyu Tarım İl Müdürlüğü’ne bildirdik. Tarım İl Müdürlüğü de bu hastalıklarla ilgili başvurumuza hayvanlarda ishal görülmesi gerekiyor ancak böyle bir durumun olmadığını belirten bir yanıt gönderdi.

 

(Artı Gerçek)

You may also like

Comments

Comments are closed.