Manşet

Cengiz İnşaat’ın Rize’deki kamyonlarına ucuz mazot verildiği iddia edildi

0

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Cengiz İnşaat’ın araçlarına ucuz mazot sağlandığı iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Deniz, vatandaşların artan benzin fiyatlarından dolayı kendi araçlarını kullanamayacak hale geldiklerini belirtti.

Son günlerde kamuoyunda Cengiz İnşaat’ın özellikle Rize bölgesindeki inşaatlarda şantiyelerinde kullanılan iş makinelerine ucuz mazot verildiğine dair birtakım söylemler bulunduğunu aktaran Deniz, “Bunlar da bizim kulağımıza geliyor. Biz de buradan almış olduğumuz duyumlarla ilgili şunu soruyorum: Cengiz İnşaat’ın şantiyelerinde çalışan iş makinelerine, kamyonlarına ucuz mazot mu satılıyor? Bu sorunun bir an önce yanıtlanması gerekiyor” dedi.

Cengiz İnşaat, üçüncü havalimanı ve bir liralık mazot

ANKA Haber’den Gençağa Karafazlı‘nın aktardığına göre; CHP Rize İl Başkanı Deniz, iddiaların dayanağını ise şöyle açıkladı:

“2013’te böyle bir şey olabileceğini yani vatandaşlardan almış olduğumuz bu duyumların böyle bir geçmişi olduğu konusunda, 2013’te üçüncü havalimanı şantiyesinde hepimizin bildiği ve kamuoyuna yansıtıldığı gibi Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin ucuz mazot kullandığı kamuoyuna paylaşılmıştı. Bu da yalanlanmamıştı. O zamanki fiyatlarda çiftçiye dört liradan mazot satılırken Cengiz İnşaat’ın araçlarına bir lira veya bir buçuk liradan ucuz mazot satıldığı kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.”

‘Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot mu satılıyor?’

Rize’de de aynı şekilde kamuoyunda böyle bilgilerin dolaştığını belirten Saltuk Deniz şu soruyu yöneltti:

“Ticari ve özel araç sahipleri yani kamyoncular, minibüsçüler, çay çeken nakliyeciler, taksiciler pahalı fiyattan şu an ki geçerli olan zamlı fiyattan mazot alırken, Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot mu satılıyor? Eğer ucuz mazot satılıyorsa kaçtan satılıyor?”

‘İnsanlar öyle bir hale geldi ki ilçe değiştiremiyor’

“Ayrıca vatandaşa hizmet sunan, insanlar öyle bir hale geldiler ki artık bir ilçeden bir diğer ilçeye insanlar gidemiyor” diyen Deniz, ekonomik krizin Rize’deki yansımalarını şu sözlerle anlattı:

“Normalde her gün gidip gelmek durumda oldukları işlerine bile iki üç günde bir gitmek zorunda kalıyorlar. İnsanlar köylerinden şehir merkezlerine inemeyecek duruma geldiler. İnsanlar şehir içindeki minibüslere bile binemiyorlar bırakın taksi tutmayı. Ticari araç sahibi olan arkadaşlarımız mazot fiyatlarındaki yükselişten dolayı araçlarının kontaklarını kapatma noktasına gelmişler, zararına çalıştırıyorlar. Millî Eğitim Bakanlığı’nda çalışan servis araçlarımız zararına iş yapıyor. ÇAYKUR’da çalışan kamyoncu arkadaşlarımız zararına iş yapmaya başladılar. O gün ki geçerli fiyatlarla anlaşma yapmış olsalar bile ertesi gün gelen zamlardan dolayı bu işe başlamadan zarar etmiş oluyorlar.”

‘Günahımız beşli çeteden olmamak mı?

Köylerdeki ekonomik sıkıntıya işaret eden Deniz, “Durum böyleyken bu arkadaşlarımıza kolaylık sağlanmazken, onlara ucuz mazot verilmezken mazota yapılan zamlar geri alınmadıktan sonra eğer Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot satılıyorsa bu çok büyük bir toplumsal haksızlık değil midir? Bu araç sahiplerimizin günahı nedir?” diye sordu ve ekledi:

“Eğer siz Cengiz İnşaat’ın iş makinalarına, kamyonlarına ucuz mazot satıyorsanız o zaman Rize’de iş yapan, nakliyecilik yapan kamyoncularımıza, minibüsçülerimize, otobüs şoförlerimize, taksicilere, ticari ve özel araç sahiplerine aynı kolaylığı aynı indirimi sağlamak zorundasınız. Yoksa bu arkadaşlarımızın günahı ne? İktidara yakın olmamak mı? Beşli çeteden olmamak mı?”

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.