2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Cengiz Holding’e ‘süper’ yatırım teşviki

0
Depremden etkilenenler için dün düzenlenen bağış kampanyasında 3 milyar TL bağış yapan Cengiz Holding’e bu sabah  3 milyar 10 milyon TL’lik yatırımı için teşvik verildi.

Holding’e ait şirketlerden Eti Alüminyum AŞ’ye ilişkin teşvik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konya‘da yapılacak yatırım projesi yüzde 100 vergi indirimi ve yüzde 85 yatırıma katkı oranı olmak üzere gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, azami 75 milyon TL nitelikli personel desteği ve 200 milyon lirayı aşmayacak enerji desteği gibi teşviklerden yararlanacak.

Yatırım süresi beş yıl

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, söz konusu yatırımının süresi 5 yıl olarak belirlendi. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Geçen yıl 1 Aralık’ta başlayan projenin öngörülen sabit yatırım tutarı 3 milyar 10 milyon 545 bin 522 lira. Yatırımla öngörülen ilave istihdam 285, öngörülen nitelikli personel sayısı ise 45.  Yatırım süresi sonunda yılda 100 bin ton sıcak ve/veya soğuk haddelenmiş alüminyum yassı mamul üretilmesi planlanıyor.

Yatırım projesi, gümrük vergisi muafiyeti (vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 85, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), nitelikli personel desteği (azami 75 milyon TL), enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 200 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si) gibi teşviklerden yararlanacak.

Personel desteği de verilecek

Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl uygulanacak.

Enerji desteği, kısmen işletmeye geçildiğinin Bakanlıkça tespit edildiği veya yatırımın tamamlama vizesinin yapıldığı ayı takip eden aydan itibaren Kararda belirlenen oran ve süre aşılmamak kaydıyla azami destek tutarına ulaşıncaya kadar devam edecek.

Yatırımın tamamlanmasını müteakip, tamamlama vizesi için firma tarafından Bakanlığa müracaat edilecek. Karar hükümleri Sanayi ve Teknoloji Bakanınca yürütülecek.

İkizdere’deki taş ocağı faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor

Öte yandan Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskencidere Vadisi‘nde süren taş ocağı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Cengiz İnşaat’ın yapımını üstlendiği liman inşaatına taş temin etmek için vadide ve civar köylerde büyük hasar yaratan ocak çalışmalarının Türkiye’nin yasta olduğu bir süreçte de devam etmesine tepki gösteren İkizdereli direnişçilerden Dursun Baş, Eskincedere vadisindeki  direniş çadırını Depremzedelere gönderdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.