ManşetTürkiye

Cengiz Holding’e Cumhurbaşkanı kararıyla gümrük vergisi ve KDV muafiyeti

0

Cengiz Holding‘e bağlı Eti Bakır Şirketi tarafından Samsun‘da kurulacak katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine gümrük vergisi ve KDV muafiyeti başta olmak üzere birçok destek verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre, 1,6 milyar TL değerindeki başlangıç tarihi 1 Mart olarak belirtilen katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisinin tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımına, proje bazlı devlet desteği sağlanacak. Sabit yatırım tutarı 1.6 milyar TL olarak belirlenen projenin dört yılda tamamlanması ve 300 ilave, 20 de nitelikli personel istihdamı yaratması öngörülüyor.

Alınan karara göre tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırım süresi sonunda, işletmenin yıllık 15 bin ton katot bakır, 250 bin ton da DAP gübresi ek üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor.

Resmi Gazete’nin yayımlanan kararın ek kısmında proje kapsamında; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi (vergi indirim oranı: yüzde 100, yatırım katkı oranı yüzde 80, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli SGK işveren primi desteği, 10 yıl süreli gelir vergisi stopaj desteği, azami 20 milyon TL tutarında ve 5 yıl süreli nitelikli personel desteği, 75 milyon TL ile sınırlı 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının yüzde 50 oranında enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi teşvikleri sağlanacak.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.