Avrupa'da Yeşil DalgaDünyaManşet

Cem Özdemir: Rusya ve Türkiye, Almanya Yeşillerine yönelik karalama kampanyası yapıyor

0

Almanya Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir, partisine ve başbakan adayları Annalena Baerbock’a yönelik karalama çalışmalarının arkasında Türk aktivistler ile Kremlin’in olduğunu iddia etti.

Tagesspiegel Gazetesi‘nin sorularını yanıtlayan Özdemir, “Annalena ve biz Yeşillere karşı internette yürütülen karalama kampanyasında sadece ulusal düzeyde değil, Putin ve onun istihbarat servisleri ve Türk aktivistler aracılığı ile de saldırıda bulunuluyor. Bu yaşanan, yeni bir boyut” ifadelerini kullandı.

‘Putin ve Erdoğan Yeşiller’i seçmezdi’

“Bunun arkasında Rusya ve Türkiye’nin olduğuna dair kanıtınız var mı?” şeklindeki soruyu ise Özdemir, “Bu konuya ilişkin olarak güvenlik makamları ile görüşüyoruz. Moskova ve Ankara’nın isteyeceği partner olmayacağımızı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Putin ve Erdoğan, kuşkusuz Yeşiller’i seçmezdi” sözleriyle yanıtladı.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde Yeşiller partisinin başbakan adayı olarak olarak yarışan Annalena Baerbock hakkında sosyal medyada hakaret içerikli paylaşımlar ve yanlış bilgiler içeren haberler dikkat çekiyor.

‘Otoriter yöneticilere farklı tutum benimseyeceğiz’

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Yeşiller partisinin eş başkanı Özdemir, partisinin dış politikasına ilişkin sorulara yanıt verdi. Alman hükümetinin “otoriter yöneticilere” yönelik tutumunu eleştiren Yeşiller partisinin, neyi farklı yapacağı yönündeki bir soruyu Özdemir şu sözlerle yanıtladı:

“Liberal demokrasiler yoğun bir şekilde sınanıyorlar. Sistemlerin sert bir rekabeti ile karşı karşıyayız. Buradaki soru şu: Çocuklarımız, Pekin, Moskova veya Ankara’daki otoriter yöneticilerin belirlediği kurallar ve standartların geçerli olduğu bir dünyada mı yaşayacak? Veya özgür, hukukun üstünlüğünün, güvenirliğin ve ahde vefanın geçerli olduğu bir dünyada mı? Otoriter yöneticileri kucaklayacağımız bir yerde olmayacağız.”

“Otoriter devletlerle aşılması halinde bunun bedelini ödeyecekleri kırmızı çizgilerimizi belirleyeceğiz” diyen Cem Özdemir, diyaloğu sürdüreceklerini ancak “ekonomik açıdan daha sert” olacaklarını da kaydetti.

You may also like

Comments

Comments are closed.