Doğa MücadelesiManşet

ÇED toplantısında bomba paniği

0

Akter Akdeniz Taşucu Gemi Sanayi A.Ş tarafından yaptırılacak Taşucu Tersanesi projesinin ÇED halkın bilgilendirilmesi toplantısı, Taşucu’nda gerçekleştirildi. Toplantı sırasında yapılan bomba ihbarı nedeniyle salon boşaltıldı. Tersane projesine karşı çıkan çevreciler düdük çalarak şirketi protesto etti.

Mersin Taşucu’nda yapılması planlanan Taşucu Tersanesi projesinin ÇED toplantısı yapıldı. Şirket yetkilileriyle çevreciler arasında tartışmalar yaşanırken bomba ihbarı gerekçesiyle salon boşaltıldı. Bunun üzerine çıkan tartışmalar nedeniyle 2 çevreci gözaltına alındı. Çevreciler bir süre sonra serbest bırakılırken ÇED halkın bilgilendirilmesi toplantısı tartışmalar ve protestolar arasında sona erdi.

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “ÇED toplantısına katılımını engellemek hukuksuzdur ve ÇED yönetmeliğine aykırıdır. Halka kötü muamele uygulatan Akter Akdeniz Taşucu Gemi Sanayi A.Ş. yetkililerini kınıyoruz” dedi. Aslan, tersane kurulmak istenen SEKA Limanı’nın sınırında bulunan alanın 1990 yılında özel çevre koruma alanı olarak, 1994 yılında Ramsar A sınıfı sulak alanı olarak işaretlendiğini, 1996 yılında ise bölgenin tamamının birinci derece doğal sit alanı ilan edildiğini söyledi. Aslan, “Tersanenin inşaat ve işletme sırasında kullanılacak malzemelerin sonucunda meydana gelecek kimyasalların ve fiziksel işlemlerin sonucunda açığa çıkacak zehirli gazların, ağır metallerin yaratacağı hava, toprak ve deniz suyu kirliliğinin Göksu deltasına, bölgenin turizmine ve 1. derece tarımsal niteliği olan topraklara ve insan sağlığına çok zarar vereceği açıktır. Verimli tarım arazilerine, turizm bölgelerine ve Göksu deltasına zarar verecek olan tersane yapımına karşıyız” dedi.

(Cumhuriyet)

You may also like

Comments

Comments are closed.