Dünya

Çeçen şair Ahtahanov öldürüldü

0
Ruslan Ahtahanov

 

Ruslan Ahtahanov

58 yaşındaki Çeçen şair Ruslan Ahtahanov, dün gece Moskova’nın kuzeybatısında bulunan evi önünde otomobilinden çıktığı anda kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı.

Rusya Soruşturma Komisyonunca yapılan açıklamada Ahtahanov’un iki el ateşle, bacağından ve başından vurulduğu kaydedildi. Rus polisi şairin kiralık katillerce öldürüldüğüne inanıyor.

Şairin geceyarısı saldırıya uğradığı; katilin birkaç blok ötede bulunan bir otomobille olay yerinden kaçtığı belirtildi. Otomobilde susturucu takılmış bir tabanca bulundu.

Ahtahanov, Çeçenistan ayrılıkçı hareketine karşı çıkıyor; Çeçenistan’ın Rusya’nın parçası olarak kalması gerektiğini savunuyordu.
Moskova’daki Modern Hümaniter Akademi’de öğretim üyesi olan Ruslan Ahtahanov, 2009 yılında yayımlanan “Kahramanlar yaratan Çeçenistan’dan gurur duyuyorum” adlı şiir kitabıyla özel gazetecilik ödülü kazanmıştı.

Ahtahanov, internet sitesinde kendisini bir eğitimci olarak tanıtıyor ve Çeçenistan’ın Rusya içinde kalmasının savuculuğunu yaptığını belirtiyor.

Rusya yönetimi, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Kuzey Kafkaslar’daki isyancı güçlerle mücadele ediyor. Moskova, 1995-96 ve 1999-2000 yıllarında Çeçenistan’daki isyancı güçlerle iki savaşa girmişti.

(BBC Türkçe)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.