Hayvan HaklarıManşet

Caretta Caretta’lardan güzel haber: Deniz Kaplumbağalarının sayısı artıyor

0
Loggerhead turtle (Caretta caretta) swimming in open sea. Zákinthos, Lagana Bay, Greece. Project numbers: 9E0103, GR0017, GR0043

Caretta caretta’ları koruma çabaları sonuç vermeye başladı. Dünyada iri başlı deniz kaplumbağalarının sayısı artıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Deniz Kaplumbağaları Uzmanlar Grubu, iri başlı deniz kaplumbağası (Caretta caretta) için küresel ölçekte yaptığı değerlendirme sonuçlarını açıkladı.

1996 yılında IUCN Kırmızı Listesi’nde “Tehlikede (EN)” statüsünde yer alan Caretta caretta türü deniz kaplumbağasının yeni statüsü, nüfus açısından tehlikenin biraz daha azaldığını gösteren “Duyarlı (VU)” oldu. Akdeniz Havzası ölçeğinde ise Caretta caretta’ların yeni statüsü, yine nüfus artışına dayanarak “LC-Düşük Riskli” ilan edildi. İri başlı deniz kaplumbağası halen Kırmızı Liste’de yer alsa da, son değişiklik yıllardır yürütülen çalışmaların sonuç vermeye başladığını gösteriyor.

Loggerhead turtle (Caretta caretta) swimming in open sea. Zákinthos, Lagana Bay, Greece. Project numbers: 9E0103, GR0017, GR0043

İribaşlı Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta) Yunanistan’ın Zarkintos Körfezi’nde yüzüyor (Foto: Michel Günther / WWF)

İri başlı deniz kaplumbağasının 10 alt popülasyonunu kapsayan araştırmada uzmanlar, dünyanın farklı bölgelerinde türün geçmişten günümüze sayısal verilerini ve karşı karşıya olduğu riskleri değerlendirdi. 1996 yılından bu yana, küresel, bölgesel ve ulusal ölçekte yürütülen araştırma, izleme ve koruma çalışmalarının sonuçları bu yıl (2015) tekrar değerlendirildi ve statüler yenilendi. Kırmızı Liste’deki değerlendirmeler genel bir analizin sonuçlarını gösteriyor. Bir türün küresel ölçekte “Duyarlı (VU)” veya “Düşük Riskli (LC)” kategorisinde yer alması, bölgesel veya ulusal ölçekte farklı bir statüde (örneğin “Tehlikede-EN”) yer almasını engellemiyor.

Deniz kaplumbağaları göç eden türler arasında yer alıyor. Yumurtadan çıkan her bin yavrudan ortalama biri erişkin olabiliyor. Bir bireyin ergin hale gelmesi ve yumurta bırakabilmesi için yaklaşık 20 yıla ihtiyaç var. Bu da koruma çalışmalarının sonuçlarını değerlendirebilmek için en az 20 yıllık sürekli bir çaba gerektiriyor. Deniz kaplumbağaları gibi uzun yaşayan ve göç eden türlerin koruma çalışmalarında devamlılık ciddi önem taşıyor.

Doğa koruma çabalarının uzun soluklu çalışmalar olduğunu belirten WWF-Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç, “1996 yılından bu yana tüm dünyada sürdürülen araştırma ve koruma çalışmalarının ilk aşamasının olumlu sonuçlar vermeye başlaması oldukça sevindirici. Koruma çalışmalarımıza gönüllü destek vererek, deniz kaplumbağası evlat edinerek bu duyarlılığı arttıran herkese teşekkür ediyoruz. Bu güzel haber doğa koruma çabalarının neden uzun süreli olması gerektiğinin bir kanıtı oldu. Tam da bu nedenle, çabalarımızı ara vermeden sürdürmek zorundayız. Çünkü Caretta caretta ve yaşam alanlarına yönelik tehditlerin hepsi henüz ortadan kaldırılmadı” dedi.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.