Hayvan HaklarıManşet

Çanakkale’de “veba” korkusu!

0

Çanakkale Merkez İlçe köylerinde Tarım İl Müdürlüğünün “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Konya’dan getirtip dağıttığı hayvanların (koyunların) hasta olduğu ortaya çıktı. Son günlerde hayvan ölümleri artarken tedbir olarak köylerde veba aşısına başlandı. Kurban bayramı öncesi Çanakkale’nin karantinaya alınacağı, hayvanların nakil ve satışlarının engelleneceği iddia ediliyor.

Çanakkale’de yayınlanan Aynalı Pazar gazetesinin haberine göre Tarım ve Orman Bakanlığınca, Türk Hayvancılığını geliştirmek üzere projelendirilen Genç Çiftçi projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde Çanakkaleli 10 çiftçiye 70 kadar koyun dağıtıldı. 10 çiftçi Çanakkale’nin merkez ilçeye bağlı 7 ayrı köyde aldıkları hibe hayvanlara bakmaya başladılar. Hayvanların teslim alınmasından kısa süre sonra ise Genç Çiftçiler büyük şok yaşadı. Teslim aldıkları hayvanlar kısa sürede henüz belirlenemeyen bir hastalık nedeniyle ölmeye başladılar. Hayvanların ölümü 7 köyde büyük panik yaratırken yetkili kurumlar harekete geçti.

Çiftçilere hibe edilen hayvanların birer ikişer ölmesi üzerine Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı birimlerine bağlı veterinerlere bilgi verildi. Yetkililer hastalık nedeniyle öldüğü tespit edilen hayvanlardan aldıklarını numuneleri İstanbul’a tahlile gönderdiler. Ölen hayvanlar ise ilaçlanarak gömüldü.

Edinilen bilgiye göre Çanakkaleli Genç Çiftçilere teslim edilen hayvanların kulaklarına takılan plakaların kayıtlarının Konya iline ait olduğu tespit edildi. Yetkililer ise hayvanların Konya’da sisteme kayıt edilmiş olsa bile yurtdışından getirilmiş olabileceğini belirttiler.

Bulaşıcı olmasından şüphe ediliyor

70 kadar hayvanın kaçının hastalık nedeniyle öldüğü açıklanmazken, hayvanların ölümüne sebep olan hastalığın bulaşıcı olabileceğinden endişe ediliyor. Yetkililer hayvanlardaki rahatsızlığın insanlara bulaşıp bulaşmayacağı ile bilgi konusunda ise İstanbul’a gönderilen numunelerden alınacak kesin sonuçlar sonrası tespit edilebileceğini belirttiler.

Yetkililerin ise en çok korktukları ise ölen hayvanların Koyun-Keçi Vebası sebebiyle ölmüş olma ihtimali. Yetkililer eğer hayvanların Koyun-Keçi Vebası sebebiyle öldüklerinin tespit edilmesi halinde; Çanakkale’de il genelinde çok büyük bir karantina işlemi başlatabileceklerini belirtiyorlar.

You may also like

Comments

Comments are closed.