ManşetUlaşım

Çanakkale’de bisiklet dönemi: Akıllı bisiklet kiralama sistemi ÇABİS

0

Çanakkale Belediyesince hayata geçirilen Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ÇABİS, Pazartesi günü (29 Ağustos 2016) düzenlenen törenle faaliyete geçirildi.

20

Kentlileri bisiklet kullanımına teşvik etmek ve trafik sorununa çözüm üretmek amacıyla planlanan Çanakkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ve Bisiklet Kullanımını Teşvik Projesi ÇABİS, Eski Motor İskelesi önünde gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Açılışa; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ,  Özleyiş Çetin ve Ali SÜRÜCÜ , Çanakkale Belediyespor Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Meclis Üyeleri ve kentliler katıldı.

Çevre Dostu Ulaşım

21

ÇABİS projesi hakkında bilgi veren Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses; “Burada 15 kilometrelik bir alan içerisinde 5 tane istasyonumuz var. Toplam 5 istasyonumuzda 42 adet park yerimiz var. Bu sistemde kullanılan 35 adette bisikletimiz var. Bisikletlerimiz, Belediye’den vereceğimiz ÇABİS akıllı kartlarla kullanılacak. İkincisi de normal her türlü kredi kartları ile kullanılabilecek. ÇABİS kartı almak isteyenler Belediye’den alacaklar. Kredi kartı ile biniş yapacak kullanıcılarımız da kiosklardan bu kartları Belediye’ye gelmeden temin edebilecekler. Sistem cep telefonları ile bağlantılıdır. Bisikleti aldıktan sonra ne kadar kilometre yaptık, ne kadar kalori yaktık, bunlar ile ilgili bilgiler cep telefonlarınıza gelecek” dedi.

Çanakkale’nin her yerine bisiklet ile ulaşılabilecek

18

ÇABİS projesi ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Akıllı bisiklet projesine başlıyoruz. Bisiklet yollarımızı yaptık ve bununla ilgili çalışmaları da tamamladık. Çanakkale aynı zamanda da bir üniversite kenti. Bu vesile ile herkesin bisiklet almasına gerek yok. Ulaşım için istasyonlardan kiralayabilecek. Golf Çay Bahçesi, İskele, Barış Kordonu, 75. Yıl Parkı, Belediye karşısı olmak üzere kentte şimdilik 5 istasyonumuz var. İleride Esenler Mahallesi’ne de yapmayı planlıyoruz. Gerek Esenlerin kendi iç güzergâhı ile ilgili, gerekse de otobüslerin önüne bisiklet aparatı yaptırıyoruz, buradan bir bisikleti aldığınızda da otobüsün önüne bisikleti koyup, otobüsle bayırı geçip, orada rahat gidebilirsiniz. Tersi için zaten aparata gerek yok. Bayır aşağı bisiklet ile inilebilir. Dolayısı ile Çanakkale’nin her tarafında bisikletle ulaşımın gerçekleşmesi mümkün olacak. Burada iki sistem olacak. Bir tanesi ÇABİS kartı olacak. Ben de bir tane edindim.” şeklinde konuştu.

Akıllı bisikletleri kiralamak için

19

Akıllı Bisikletlerin istasyonu ise Çanakkale’de beş yerde bulunuyor; Golf Çay Bahçesi, İskele, Barış Kordonu, Çanakkale Belediyesi önü ve 75.yıl Parkı. Çanakkale Belediyesinde faaliyete geçirilen Akıllı Bisiklet Kiralama sisteminden bisiklet kiralayabilmek için Üye Kartı veya Kredi Kartı ile ödeme seçenekleri ile faydalanılabilecek. Üye kartı alabilmek için vatandaşların Çanakkale Belediyesine başvurmaları gerekiyor. Üye kartlarına 5 TL ve katlarında ücret yatırılarak bisikletler kiralanabilecek

Üye olunduktan sonra 6 lira ücret verilip abonman sözleşmesi yapılıyor ve şifre veriliyor. O şifre ile tüm istasyonlardan bisikleti alabiliyorsunuz. Temel süre 24 saat üzerine. 24 saat sonra bu bisikletin yerine konması gerekiyor. 16 saat sonra sistem ihtar veriyor. 24 saat sonra, 48 saate kadar cezalı tarife uygulanıyor. Bir buçuk lira üç liraya çıkıyor. 48 saat sonra da çalıntı muamelesi yapılıyor.

 

(Çanakkale Aynalı Pazar.com)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.